لوگو کلینیک مغز و اعصاب روزمهر

علائم افسردگی

آیا شما نیز احساس می‌کنید که افسرده هستید؟ یادگیری علائم افسردگی به شما کمک می‌کند که بفهمید چه کارهایی را باید انجام دهید.

افسردگی یک وضعیت جدی در سلامت روان است که اغلب به اشتباه تشخیص داده می‌شود اگر افسردگی دارید ممکن است با احساس نا امیدی همراه باشد و مانع از فعالیت‌هایی می‌شود که شما  قبلاً از آن لذت می‌برید.

همچنین  اگر تصمیم گیری برای شما سخت است باعث می‌شود علائم فیزیکی مانند خستگی را تجربه کنید.

تقریباً بیش از 264 میلیون نفر در سراسر جهان با علائم افسردگی زندگی می‌کنند و ممکن از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

گاهی اوقات تشخیص افسردگی می‌تواند برای پزشکان چالش برانگیز باشد  زیرا افراد، علائم مختلفی از افسردگی را تجربه می‌کنند.

اگر احساس غم و اندوه شدیدی را می‌کنید آموزش علائم و اثرات افسردگی می‌تواند به شما کمک می‌کند که آن را بهتر درک کنید و به دنبال راه‌های درمانی آن باشید پس در این مطلب از کلینیک تخصصی روز مهر همراه ما باشید.

 

علائم افسردگی

اگر شما علائمی مانند خلق و خوی ضعیف، عدم علاقه و اختلالات خواب را برای بیشتر از 2 هفته تجربه می‌کنید ممکن است که به افسردگی مبتلا باشید.

در حالی که دو نفر که به یک نوع افسردگی مبتلا هستند علائم مشابهی را ندارد.

در این جا 10 مورد رایج  از علائم افسردگی را برای شما توضیح می‌دهیم:

1. کم خلقی مداوم

بسیاری از مردم هرازگاهی احساس ناراحتی می‌کنند؛ اما وقتی این احساسات به صورت مداوم باشد ممکن است که شما به افسردگی مبتلا باشید.

در افسردگی ممکن است که شما به صورت مداوم از حالت عادی زندگی خود خارج می‌شوید و دچار پرخاشگری عصبی شوید.

همچنین بروز علائم اضطراب در کنار افسردگی رایج است. گاهی اوقات افراد مبتلا به افسردگی، علائم خود را به عنوان بی حسی  توصیف می‌کنند.

در افسردگی، خلق و خوی پایین اغلب تقریباً هر روز و در بیشتر ساعات روز وجود دارد. ممکن است با علائم دیگری مانند تغییر در اشتها و الگوی خواب، خستگی، مشکل در تمرکز، احساس گناه یا بی ارزشی و افکار صدمه زدن به خود یا خودکشی همراه باشد.

2. از دست دادن علاقه یا لذت به چیزهایی که زمانی از آنها لذت می‌بردید

این زندگی چه فایده‌ای دارد؟ چرا ما باید زحمت بکشیم این ها جملاتی است که افراد افسرده بارها پیش خود و اطرافیانشان تکرار می‌کنند.

همچنین کار، فعالیت‌های اجتماعی  و حتی کارهای ساده خانه ممکن است برای شما بی معنی به نظر برسد.

شاید شما عاشق رفتن به کافی شاپ محلی و تفریح با دوستان خود هستید و از آن لذت می‌برید؛ ولی اگر دچار افسردگی باشید ممکن این چیزها به صورت ناگهانی برای شما جذاب نباشد یا چالش بر انگیز باشد.

از دست دادن علاقه یا لذت به چیزهایی که زمانی از آن لذت می‌بردید، که به آن بی لذتی نیز می‌گویند، یکی دیگر از علائم رایج افسردگی است. می‌تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی و رفاه کلی فرد تأثیر بگذارد.

هنگام تجربه بی لذتی، فعالیت‌ها یا سرگرمی‌هایی که زمانی باعث شادی یا رضایت می‌شدند، دیگر ممکن است آن احساسات مثبت را برانگیزند.

 این می‌تواند شامل مواردی مانند معاشرت، درگیر شدن در سرگرمی‌ها یا حتی فعالیت‌های اولیه مراقبت از خود باشد. افراد مبتلا به افسردگی ممکن است خود را از تعاملات اجتماعی کنار بکشند و خود را منزوی کنند.

آن‌ها  اغلب با احساس پوچی، احساس بی انگیزگی  همراه است.

این می‌تواند به چرخه‌ای از کاهش مشارکت در فعالیت‌ها کمک کند، که به نوبه خود می‌تواند باعث تداوم احساس بد خلقی و بی علاقگی شود.

علائم افسردگی

3. احساس گناه، ناامیدی یا بی ارزشی

بسیاری از افرادی که به افسردگی مبتلا هستند درباره رویدادهای گذشته احساس گناه می‌کنند. همچنین ممکن است عزت نفس پایین و نفرت از خود را تجربه کنند.

در افسردگی، غیر معمول نیست که افراد احساس گناه مفرط را تجربه کنند، حتی برای چیزهای جزئی یا رویدادهایی که خارج از کنترل آنها است.

آنها ممکن است خود را به خاطر شرایطشان سرزنش کنند یا فکر کنند که سربار دیگران هستند. این می‌تواند منجر به افکار انتقادی از خود و ادراک منفی از خود شود.

احساس ناامیدی ناشی از احساس ناامیدی مداوم و این باور است که همه چیز هرگز بهبود نخواهد یافت. می‌تواند دیدن آینده‌ای روشن‌تر یا باور به امکان تغییر را دشوار کند. این احساس ناامیدی می‌تواند بیشتر به خلق و خوی ضعیف و فقدان انگیزه برای شرکت در فعالیت‌هایی که ممکن است مفید باشد کمک کند.

احساس بی ارزشی مستلزم این است که فرد ارزشی ندارد یا ارزش عشق، موفقیت یا خوشبختی را ندارد. این ادراک منفی از خود می‌تواند عمیقاً ریشه دار باشد و به طور قابل توجهی بر عزت نفس و توانایی فرد در شناخت نقاط قوت و دستاوردهای خود تأثیر بگذارد.

4. از دست دادن میل جنسی

وقتی افسرده هستید این امکان وجود دارد که تمایل شما به رابطه جنسی کاهش پیدا کند و ممکن است به این فکر کنید چه اتفاقاتی برای میل جنسی شما افتاده است.

این می‌تواند منجر به احساس گناه بیشتری در شما بشود به ویژه این که اگر شریک زندگی شما در درک اینکه شما این نوع صمیمت را نمی‌خواهید دچار مشکل شود.

یک مطالعه در سال 2018 گزارش می‌کنند که مشکلات در عملکرد جنسی یکی از علائم رایج در افسردگی است.

محققان دریافتند که حدود 62.5 درصد از مردانی که شرکت کردند مشکلاتی در عملکرد جنسی داشتند.

افسردگی بر جنبه‌های مختلف زندگی از جمله عملکرد فیزیکی و عاطفی تأثیر می‌گذارد.

تغییرات در شیمی مغز، سطح سروتونین و تنظیم هورمون می‌تواند به کاهش میل جنسی کمک کند.

علاوه بر این، تأثیر عاطفی و روانی افسردگی، مانند احساس غم و اندوه، خستگی، یا اعتماد به نفس پایین نیز می‌تواند به از دست دادن علاقه به فعالیت جنسی کمک کند.

مهم است که به یاد داشته باشید که از دست دادن میل جنسی در افسردگی یک علامت این بیماری است و یک شکست شخصی نمی‌باشد.

این می‌تواند هم مردان و هم زنان را مبتلا کند، اگرچه ممکن است در هر جنسیت متفاوت باشد

برای افرادی که این علامت را تجربه می‌کنند ضروری است که با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا متخصص سلامت روان خود برای راهنمایی و حمایت در ارتباط باشند.

علائم افسردگی

5. کاهش انرژی

احساس کاهش سطح انرژی، خستگی یا احساس کند شدن از علائم فیزیکی رایجی است که افراد مبتلا به افسردگی تجربه می‌کنند. این علائم می‌توانند فراگیر باشند و بر توانایی فرد برای درگیر شدن در فعالیت‌های روزانه و عملکرد مؤثر تأثیر بگذارند.

افسردگی اغلب الگوهای خواب طبیعی را مختل می‌کند و منجر به کیفیت خواب ضعیف یا خواب زیاد می‌شود. در نتیجه، افراد ممکن است با احساس شادابی از خواب بیدار شوند و خستگی مداوم را در طول روز تجربه کنند. این خستگی می‌تواند با کمبود انگیزه یا احساس سنگینی همراه باشد که حتی کارهای ساده را خسته کننده می‌کند.

احساس کند شدن می‌تواند به صورت یک حس عمومی سستی یا کاهش قابل توجه در سرعت پردازش فیزیکی و ذهنی ظاهر شود. برای افراد ممکن است تمرکز، تصمیم گیری یا درگیر شدن در کارهایی که قبلاً بدون زحمت به نظر می‌رسید، مشکل باشد. این می‌تواند ناامید کننده باشد و به احساس عزت نفس پایین یا بی ارزشی کمک کند.

اعتقاد بر این است که این علائم با عوامل مختلفی مرتبط با افسردگی، از جمله عدم تعادل در انتقال دهنده‌های عصبی، اختلال در تنظیم هورمون‌ها و تغییرات در فعالیت مغز مرتبط است. علاوه بر این، جنبه‌های عاطفی و روانی افسردگی، مانند احساس غم و اندوه یا ناامیدی نیز می‌تواند به خستگی جسمی و کاهش احساس کمک کند.

6. مشکل در تمرکز

به خاطر سپردن افسردگی یا تصمیم گیری در هنگام بروز افسردگی ممکن است که دچار اختلال شود.

ممکن است که شما احساس کنید که دچار گیجی و سردر گمی بی پایان هستید و نگران عدم توانایی خود به صحیح فکر کردن هستید.

همچنین ممکن است قرارهای ضروری یا کارهای روزانه خود را فراموش کنید و در تصمیم گیری‌های ساده نیز با مشکل روبه رو شوید.

افسردگی به دلیل تأثیری که بر شیمی و فعالیت مغز دارد می‌تواند بر عملکردهای شناختی تأثیر بگذارد. تغییرات در انتقال دهنده‌های عصبی، مانند سروتونین و نوراپی نفرین، می‌تواند توانایی مغز را برای حفظ توجه و تمرکز مؤثر مختل کند.

 علاوه بر این، جنبه‌های عاطفی و روانی افسردگی، مانند غم و اندوه مداوم، نگرانی، یا احساس پوچی نیز می‌تواند توجه را منحرف کند و تمرکز را چالش‌برانگیزتر کند.

علائم شناختی افسردگی، از جمله مشکل در تمرکز، می‌تواند ناامید کننده باشد و ممکن است به احساس بی کفایتی یا عزت نفس پایین کمک کند. مهم است که به یاد داشته باشید که این علائم بازتابی از توانایی یا هوش شخصی نیستند، بلکه تظاهری از بیماری زمینه‌ای هستند.

علائم افسردگی

7. مشکل در خواب

افسردگی می‌تواند باعث شود که عادات خواب شما به صورت اساسی تغییر کند. برای مثال ممکن است که دچار بی خوابی شوید یا خواب شما مختل شود.

ممکن است نتوانید به راحتی خوب بخوابید یا ممکن است زمانی که دیر می‌خوابید بسیار زود از خواب بیدار شوید.

همچنین شما می‌توانید 10 ساعت به صورت مداوم بخوابید و احساس آرامش کنید و هرگونه مشکل خواب می‌تواند منجر به مشکلاتی در انجام وظایف روزانه شما شود.

8. تغییر در اشتها یا وزن

افسردگی می‌تواند باعث تغییراتی در وزن و عادت‌های غذایی شما شود. بعضی از افراد ممکن است اشتهای بیشتری را داشته باشند در حالی که بعضی دیگر تمایل خود را به غذا از دست می‌دهند و وزن آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

9. بی قراری یا تحریک پذیری

بی قراری علامتی است که می‌تواند در برخی از افراد مبتلا به افسردگی رخ دهد.

این می‌تواند به صورت احساس تنش درونی، ناتوانی در نشستن، یا میل به حرکت یا سرعت مداوم ظاهر شود. این بی قراری اغلب با احساس تحریک پذیری یا بی قراری همراه است.

تجربه بی قراری در افسردگی می‌تواند ناشی از ترکیبی از عوامل باشد.

ممکن است به پریشانی روانی و عاطفی مرتبط با افسردگی و همچنین اختلال در سطوح انتقال دهنده‌های عصبی در مغز مربوط باشد.

عدم تعادل، به ویژه در سروتونین و نوراپی نفرین، می‌تواند به بی قراری و احساس بی قراری کمک کند.

توجه به این نکته مهم است که بی قراری می‌تواند یکی از عوارض جانبی برخی از داروهای ضد افسردگی نیز باشد.

اگر در حال حاضر دارو مصرف می‌کنید، بهتر است در مورد هر گونه بی قراری که تجربه می‌کنید با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید تا مشخص شود که آیا ممکن است به داروهای شما مربوط باشد یا خیر.

اختلال افسردگی ذهن و بدن انسان را خسته می‌کند و ممکن است نسبت به رفتارهای دیگران تحمل کمتری را داشته باشید.

ممکن است گاهی اوقات افرادی که دوستشان دارید را سرزنش کنید و بعد از آن دچار عذاب وجدان شوید و احساس گناه کنید.

افراد مبتلا به  افسردگی  در بیشتر اوقات احساس بی قراری می‌کنند و هنگام انجام کارهای مهم تمرکز کافی را ندارند.

علائم افسردگی

10. افکار یا اقدام به خودکشی

اگر شما هم دائم به این فکر می‌کنید که دیگر نمی‌خواهید زنده بمانید. این یک علامت جدی است که به شما می‌گویید که زمان کمک فرا رسیده است.

افکار خودکشی زمانی است که شخصی درباره پایان زندگی خود نشخوار می‌کند و این ممکن است شبیه یک نقاشی یا نوشته‌ای درباره خودکشی و بعضی از اوقات بستن حساب‌های شبکه اجتماعی باشد.

اگر علائم خطر خودکشی را در خود یا اطرافیانتان مشاهده کردید هرچه سریع‌تر به یک پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

چه زمانی برای علائم افسردگی به پزشک مراجعه کنیم:

افسردگی یک بیماری روانی جدی و شایع است که می‌تواند هر فردی را تحت تأثیر قرار دهد.

 این نشانه ضعف یا چیزی نیست که بتوانید از آن خارج شوید. افسردگی می‌تواند بر خلق و خو، افکار، رفتار و سلامت جسمانی شما تأثیر منفی بگذارد.

اگر علائم افسردگی را تجربه می‌کنید، مهم است که در اسرع وقت به دنبال کمک متخصص باشید.

 برخی از علائم رایج افسردگی عبارتند از:

 • در بیشتر مواقع احساس غمگینی
 • ناامیدی،
 • پوچی یا بی ارزشی می‌کنید
 • از دست دادن علاقه یا لذت به فعالیت‌هایی که قبلاً از آنها لذت می‌بردید
 • داشتن مشکل در خواب، خواب زیاد
 • احساس خستگی دائمی
 • تغییراتی در اشتها یا وزن شما
 • احساس بی قراری
 • تحریک پذیری
 • عصبانیت یا گناه
 • مشکل در تمرکز
 • به خاطر سپردن یا تصمیم گیری
 • داشتن افکار مرگ، خودکشی یا آسیب رساندن به خود یا دیگران
 

 اگر هر یک از این علائم را برای بیش از دو هفته دارید، باید با پزشک خود در مورد افسردگی صحبت کنید.

 پزشک شما می‌تواند هر گونه علت فیزیکی علائم شما را رد کند و شما را به یک متخصص سلامت روان ارجاع دهد که می‌تواند بیماری شما را درمان کند.