واتس آپ کلینیک

بهترین مرکز ترک شیشه چه ویژگی‌هایی دارد؟

ترک هر نوع ماده اعتیادآور برای بیماران آزاردهنده است. مخصوصا ترک شیشه به دلیل تاثیر شدید روی مغز مصرف‌کننده بدون نظارت تیم پزشکی متخصص ترک اعتیاد غیرممکن است. بنابراین لازم است بیماران برای درمان وابستگی به این ماده محرک به بهترین مرکز ترک شیشه مراجعه کنند و تحت نظارت پزشک، روانپزشک و روانشناس متخصص ترک شیشه اقدام به درمان نمایند. اما پرسشی که در اینجا پیش می‌آید این است که بهترین مرکز ترک شیشه چه ویژگی‌هایی دارد؟ در این مقاله قصد داریم ضمن پاسخ به این سوال، شما را با علائم مصرف شیشه، مراحل ترک این ماده توهم‌زا در بهترین مرکز ترک شیشه و راهکارهای کاهش عوارض ترک شیشه آشنا کنیم.

 

شیشه جزو کدام نوع از مواد اعتیادآور است؟

شیشه، محرکی بسیار قوی و جزو مت آمفتامین‌ها می‌باشد. ترکیب اصلی این ماده از آمفتامین C9H13N  گرفته شده که یک ماده محرک و اعتیادآور بسیار قوی است و با تاثیر مستقیم روی مغز مصرف‌کننده موجب تحریک مغز و سیستم عصبی می‌شود. به طور کلی مت آمفتامین یک ماده اعتیادآور قوی است که به اختلال شدید خواب، بی‌اشتهایی و تشنگی در مصرف‌کننده منجر می‌شود.

 

مصرف شیشه چه تاثیراتی در فرد ایجاد می‌کند؟

دلیل تاثیر مستقیم شیشه بر سیستم عصبی مصرف‌کننده و این‌که سیستم عصبی رفتارها و حرکات انسان را کنترل می‌کند، مصرف شیشه با اختلال در سیستم عصبی فرد، منجر به بروز علائمی می‌شود که شناخت آن‌ها کمک بسیاری در تشخیص اعتیاد به شیشه و اقدام به موقع برای درمان بیمار می‌کند.

 

به عنوان برخی علائم مصرف شیشه در فرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش اشتها، افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش وزن
 • اختلال در سیستم گردش خون
 • افزایش ضربان قلب و فشار خون بالا
 • مشکلات تنفسی
 • ضعف سیستم ایمنی بدن
 •  نارسایی کبد و کلیه
 • اختلالات خواب
 • تیک عصبی
 • تحریک‌پذیری و پرخاشگری
 • افسردگی و اضطراب
 • سوء ظن یا پارانویا
 • هذیان
 • توهمات دیداری
 • اختلالات خلقی
 • رفتارهای وسواسی

معمولا چشم‌های قرمز، چهره‌ی برافروخته، تعریق زیاد، خشکی دهان، خارش پوستی، لرزش دست، دندان‌های پوسیده و لثه‌های خراب در مصرف‌کننده قابل رویت است. از نظر رفتاری چنین افرادی به سرعت عصبانی می‌شوند و حتی ممکن است به دلیل آشفتگی‌های ذهنی، مشکلات حافظه و یادگیری، عدم مسئولیت‌پذیری، عدم کنترل خشم، توهم و هذیان با مشکلاتی در زندگی اجتماعی، شغلی، تحصیلی و خانوادگی مواجه شود.

 

ترک شیشه در بهترین مرکز ترک شیشه چه مراحلی دارد؟

برای رسیدن به ترک قطعی و همیشگی شیشه لازم است مراحلی طی شود. این مراحل موجب می‌شود بیماری که برای درمان وابستگی به این ماده اعتیادآور به بهترین مرکز ترک شیشه مراجعه کرده، از خدمات درمانی مناسب و موثری برخوردار گردد. در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر خدمات زیر به مراجعین ترک شیشه ارائه می‌گردد.

مرحله اول: انتخاب بهترین روش ترک شیشه

بهترین روش ترک شیشه برای هر فرد با توجه به نتیجه‌ی انجام معاینات و بررسی سلامت جسمانی بیمار و هم‌چنین مشاوره با روانشناس به منظور تشخیص وجود یا عدم وجود اختلالات روان‌شناختی در فرد و مدت وابستگی و دوز مصرفی توسط پزشک متخصص ترک اعتیاد مشخص می‌شود. سپس روش مناسب در قالب برنامه درمان اختصاصی تجویز می‌گردد.

روش‌های ترک شیشه در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر شامل سم‌زدایی تدریجی است. به طور کلی بستری بیمار و انجام سم‌زدایی تدریجی بهترین روش ترک شیشه است. به دلیل این‌که ترک این ماده محرک با درگیری‌های مغزی و روان‌شناختی همراه خواهد بود و سم‌زدایی تدریجی تحت نظارت کادر پزشکی مجرب فرصت شناسایی و درمان مشکلات روان‌شناختی و درمان آسیب‌های مغزی را برای بیمار فراهم می‌کند.

مرحله دوم: دارودرمانی

ترک شیشه با علائم بسیاری برای بیمار همراه است که معمولا این علائم روان‌شناختی هستند. بنابراین به منظور کنترل و درمان عوارض ترک شیشه لازم است بیمار در یک کلینیک معتبر ترک شیشه تحت درمان با داروهای روانپزشکی و ضدمخدر قرار گیرد. استفاده از این داروها در فرایند سم‌زدایی تدریجی برای بیمار موجب می‌شود عوارضی مانند اضطراب، پارانویا، پرخاشگری، هذیان و توهمات در بیماران تا حد زیادی کنترل شود و به طور کلی بیمار با تحمل مشکلات کمتری موفق به ترک قطعی خواهد شد.

مرحله سوم: درمان روان‌شناختی

یکی از مواد اعتیادآوری که ترک قطعی آن بیش از درمان وابستگی جسمانی در بیمار، به درمان وابستگی ذهنی و روان‌شناختی نیاز دارد، شیشه است. در مرکز روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر خدمات روان‌درمانی شامل گروه درمانی، مشاوره فردی و گروهی، زوج درمانی و خانواده درمانی هم در فرایند سم‌زدایی و هم پس از ترخیص به مراجعین ارائه می‌گردد. درمان اختلالات روان‌شناختی که بیمار با آن‌ها درگیر است به دلیل نقش مستقیمی که در وابستگی به مواد محرک مانند شیشه دارد، نقش موثری نیز در توانمندسازی بیمار برای کنترل وسوسه مصرف مجدد خواهد داشت. 

مرحله چهارم: پیگیری درمان پس از ترخیص

با توجه به این‌که مواد توهم‌زا مانند شیشه تاثیر مستقیم بر مغز مصرف‌کننده دارند، تا چند ماه پس از ترخیص از کلینیک احتمال عود بیماری و بازگشت به مصرف برای بیمار وجود دارد. بنابراین بسیار ضروری است تا پیگیری درمان مراجعین هم در قالب مشاوره با روانشناس و هم در قالب ویزیت روانپزشک تا چند ماه پس از بهبودی و ترخیص ادامه داشته باشد تا ترک همیشگی برای بیمار حاصل گردد.

 

استفاده از ایمپلنت نالتروکسان چه تاثیری در ترک شیشه دارد؟

همان‌گونه که بیان شد، شیشه به دلیل تاثیر مخرب بر سیستم عصبی و مغزی، وابستگی ذهنی زیادی در بیماران ایجاد می‌کند. بنابراین ترک همیشگی این ماده توهم‌زا علاوه بر سم‌زدایی و روان‌درمانی به روشی نیاز دارد که ما را از عدم بازگشت بیمار به مصرف مجدد مطمئن سازد. یکی از موثرترین روش‌ها برای تحقق این هدف استفاده از ایمپلنت نالتروکسان است که با مسدودسازی گیرنده‌های مغزی موجب کاهش وسوسه‌ی فرد برای بازگشت به مصرف و عود بیماری می‌شود.

 

بهترین مرکز ترک شیشه چه ویژگی‌هایی دارد؟

می‌توان گفت مهم‌ترین گام در درمان وابستگی به شیشه، انتخاب و یافتن بهترین مرکز ترک شیشه است. برای این منظور لازم است ابتدا لیستی از کلینیک‌های ترک اعتیاد در شهر محل زندگی خود تهیه کرده و به بررسی و ارزیابی آن‌ها بپردازید.

در ارزیابی کلینیک‌های در دسترس لازم است به مواردی مانند اعتبار و داشتن مجوزهای لازم مخصوصا مجوزهای مربوط به وزارت بهداشت و مجوز درمان بستری سوء مصرف مواد مخدر توجه کنید. به طور ویژه در مورد روش‌های درمانی مورد استفاده در این مراکز تحقیق کنید و اطمینان حاصل کنید که از روش‌های نوین، اصولی و علمی برای ترک مواد اعتیادآور مانند شیشه استفاده کنند. در مورد تیم پزشکی و کادر درمان و تخصص و تجربه آن‌ها در ترک شیشه و سایر مواد محرک و توهم‌زا به بررسی بپردازید. به دلیل این‌که روش‌های درمان مورد استفاده توسط پزشکان، روانپزشکان و روانشناسان این مراکز نقش مهمی در ترک قطعی و با کمترین عوارض ترک برای بیمار دارد. ما در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر بر ارائه خدمات روان‌‌درمانی و داروهای روانپزشکی و ضدمخدر مخصوصا روش‌های نوین درمانی مانند ایمپلنت نالتروکسان تاکید داریم که نشان‌ می‌دهد هدف‌ و روش‌های درمانی مورد استفاده توسط پزشکان ما ترک قطعی و همیشگی است، نه صرفا تغییر نوع ماده مصرفی بیماران.

در گام‌های بعدی مهم است که بررسی کنید در این مراکز چه سطحی از تجهیزات و امکانات بیمارستانی و رفاهی به مراجعین ارائه می‌شود. در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر خدمات رفاهی شبانه‌روزی، در سطح بالا به صورت عمومی و اختصاصی  و برای بیماران خانم و آقا ارائه می‌گردد تا بیماران در مسیر درمان از محیطی عاری از وسوسه مصرف و دغدغه‌های استرس‌زا بهره‌مند گردند.

 

ترک شیشه با چه عوارضی همراه است؟

ترک شیشه یک تفاوت اساسی با ترک دیگر مواد اعتیادآور به ویژه مواد مخدر (برای مثال ترک تریاک) دارد. در فرایند ترک مواد مخدر مانند تریاک و هروئین مخصوصا در مراحل اول درمان، بیمار تمایل جسمانی شدیدی به مصرف ماده احساس می‌کند که در اصطلاح به آن حالت خماری گفته می‌شود. ولی در فرایند ترک اعتیاد به مواد محرک مانند شیشه، تمایل شدید به مصرف این مواد، کاملا ذهنی و روان‌شناختی است که البته در صورت بستری در یک مرکز ترک اعتیاد معتبر و درمان به روش اصولی، این علائم که شامل خستگی و کمبود انرژی، افزایش اشتها، تحریک‌پذیری، بی‌خوابی، تب و تعریق شدید، حالت تهوع و گیجی، پارانویا، توهم، اضطراب و افسردگی و در برخی مواقع افکار خودکشی هستند، تا حد زیادی در فرایند سم‌زدایی کنترل و درمان می‌شوند. پس از آن نیز با پیشرفت روند درمان و تغییر دوز داروها توسط روانپزشک این علائم از بین می‌روند.

 

سخن نهایی

فرآیند ترک شیشه نیاز به انگیزه و اراده قوی دارد و بیمار در طول این فرآیند به حمایت خانواده و کادر پزشکی و پرستاری مجرب نیاز خواهد داشت. با اقدام برای درمان وابستگی به این ماده محرک در بهترین مرکز ترک شیشه می‌توان تا حد زیادی عوارض کوتاه مدت و بلندمدت ترک شیشه را در بیماران کاهش داد و به ترک موفق و همیشگی دست یافت. برای طرح هر گونه پرسش در مورد خدمات، روش‌های درمانی، و روش‌های کنترل عوارض ترک شیشه در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر می‌توانید با شماره‌ 880694450- 021 با ما تماس بگیرید و از مشاوره بستری رایگان ترک شیشه برخوردار شوید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x