واتس آپ کلینیک

سم زدایی متادون از بدن، هر آن‌چه لازم است بدانید.

سم‌ زدایی متادون از بدن با روش‌های متفاوتی انجام می‌شود. در واقع برای هر بیمار روش مناسبی وجود دارد که با توجه به شرایط جسمانی، ویژگی‌های روان‌شناختی، دوز و مدت مصرف تعیین و اجرا می‌گردد. در برخی مراکز ترک اعتیاد که البته معمولا فاقد مجوزهای لازم از مراجع ذی‌ربط نیز هستند، از داروهایی نظیر متادون، قرص ب2 و … برای درمان وابستگی به مواد اعتیادآور استفاده می‌شود. اما به دلیل این‌که خود داروها شبه مخدر هستند، موجب وابستگی و سوء مصرف بیمار می‌شود. به این شکل که در صورت عدم مصرف متادون، به محرومیت، علائم ترک و خماری دچار خواهد شد و مجبور است برای سم زدایی متادون از بدن به کلینیک‌های مجاز ترک اعتیاد مراجعه کند.

در واقع متادون هم به دلیل مصرف فرد با اهداف تفریحی و هم به دلیل استفاده از آن به منظور ترک وابستگی به سایر مخدرها، فرد را وابسته به خود می‌کند. در این مطلب با دلایل اعتیادآور بودن متادون، روش‌های سم زدایی متادون از بدن، طول مدت و عوارض آن آشنا خواهیم شد و مهم‌ترین عوامل در موفقیت فرایند سم‌زدایی آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

آیا واقعا متادون اعتیادآور است؟

متادون دارویی شبه مخدر است که در برخی موارد خاص و توسط پزشک در دوز و مدت مشخص برای مصرف بیمار تجویز می‌شود. این دارو از خانواده مواد افیونی مانند تریاک و هروئین به شمار می‌رود. مواد افیونی از بوته و شیره‌ی خشخاش به دست می‌آیند و در بدن مصرف‌کننده اثرات تخدیری ایجاد می‌کنند. این گروه مواد اعتیادآور، شامل افیون‌های طبیعی (مانند مورفین)، افیون‌های نیمه مصنوعی (مانند هروئین) و افیون‌های مصنوعی (مانند متادون، کدئین، فنتانیل، هیدرومورفون، مپریدین و غیره) هستند. به همین دلیل خواص و اثرات متادون شبیه به مورفین است. هم‌چنین اثرات مشابهی با مخدرهایی مانند کدئین، هیدروکودون و هروئین دارد. به همین دلیل به اشتباه تصور می‌شود این دارو در فرایند ترک تریاک و برخی مواد اعتیادآور موثر است.

البته امروزه استفاده از متادون برای درمان اعتیاد در کلینیک‌های علمی و استاندارد ترک اعتیاد ممنوع است. زیرا تاثیرات و عوارض این ماده برای مدت طولانی در بدن ماندگار است و موجب دشوارتر شدن فرایند سم ‌زدایی متادون از بدن نسبت به سایر مواد اعتیادآور می‌گردد.

 

سم ‌زدایی متادون از بدن چگونه انجام می‌شود؟

طی فرایند پاکسازی یا سم‌ زدایی متادون از بدن، کلیه‌ی مواد مخدر ناشی از سوء مصرف متادون از بدن خارج شده و اتصال این مواد از گیرنده‌های مغزی قطع می‌شود. مهم‌ترین دلیلی که باعث اجتناب افراد مبتلا به سوء‌مصرف متادون از بستری و درمان به روش سم‌زدایی می‌شود، عوارض ناخوشایند قطع مصرف متادون است. در واقع، فردی که بدنش وابسته به مصرف این داروی شبه مخدر شده باشد، بلافاصله پس از کاهش مصرف واکنش‌ نشان می‌دهد. در صورتی که فرآیند سم‌زدایی و دفع متادون از بدن بیمار به صورت اصولی و تحت نظارت روانپزشک و پزشک متخصص اعتیاد انجام گیرد، این عوارض کنترل شده و به حداقل میزان ممکن می‌رسد.

سم‌ زدایی متادون از بدن بیمار در صورتی که مطابق با یک برنامه جامع و اصولی ترک اعتیاد و تحت مراقبت کادر پزشکی متخصص ترک اعتیاد اجرا شود، علائم و عوارض آزاردهنده‌ی قطع مصرف متادون را برای بیمار کاهش می‌د‌هد.

 

سم زدایی متادون از بدن در کلینیک روزمهر چه ویژگی‌هایی دارد؟

در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر مناسب‌ترین روش‌های سم‌ زدایی متادون از بدن برای هر فرد و پس از بررسی نتایج حاصل از مشاوره روانشناس با بیمار و آزمایش اعتیاد توسط پزشک متخصص ترک اعتیاد مشخص می‌گردد. هم‌چنین شرایط جسمانی و دوز و مدت زمان مصرف متادون هم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. ما معتقدیم تعیین برنامه درمان اختصاصی برای هر فرد متناسب با شرایط بیمار در موفقیت فرایند سم زدایی متادون از بدن نقش مهمی دارد. هم‌چنین لازم است همزمان با این مرحله تاثیرگذار، بیمار از نظر روان‌شناختی نیز مورد درمان قرار گیرد تا از عود بیماری جلوگیری شود.

روش ایمپلنت نالتروکسان چه تاثیری در ترک اعتیاد به متادون دارد؟

یکی از مراحل درمان وابستگی به متادون در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر کاشت داروی نالتروکسان است. در واقع این مرحله پس از اتمام فرایند سم‌زدایی تدریجی و توسط جراح متخصص اجرا می‌شود. این دارو تاثیر مهمی در کاهش وسوسه و عود بیماری پس از درمان انواع مواد اعتیادآور مانند متادون دارد. مخصوصا در داروهایی مانند متادون که پس از درمان جسمانی، میل به مصرف به صورت روان‌شناختی و ذهنی در بیمار باقی می‌ماند و احتمال بازگشت به مصرف مجدد بسیار زیاد است، استفاده از داروی نالتروکسان ضروری‌تر می‌باشد. به علاوه ایمپلنت آن، باعث می‌شود با دوز مشخص وارد بدن فرد شود.

 

بهترین روش سم‌ زدایی متادون از بدن کدام است؟

متادون در میان خانواده مواد افیونی طولانی‌ترین فرایند سم‌زدایی را دارد. به همین دلیل بهترین روش سم زدایی متادون از بدن روش‌ سم زدایی تدریجی است. این روش با فراهم کردن امکان خروج آرام مواد اعتیادآور مانند متادون از بدن فرصت بازسازی و عادت به عملکرد مناسب بدون مصرف متادون را به بدن می‌دهد. بنابراین قبل از اقدام به سم‌زدایی متادون از بدن به این نکته توجه کنید که ممکن است درمان کامل، مدت زمان زیادی به طول بینجامد، اما نتیجه مطلوبی دریافت خواهید کرد.

 

سم‌ زدایی متادون از بدن چند روز طول می‌کشد؟

مدت زمان لازم برای سم‌ زدایی متادون از بدن به روش تدریجی مانند دیگر مواد اعتیاد‌آور در هر فرد با دیگری متفاوت است و به شرایط جسمانی، مدت زمان سوء مصرف و دوز روزانه مصرفی بیمار بستگی دارد. البته به طور کلی فرایند بستری به منظور سم‌زدایی تدریجی بین 12 تا 14 روز به طول می‌انجامد اما فراموش نکنید، سم‌ زدایی متادون از بدن به دلیل عوارض و دشواری‌های این دارو نسبت به دیگر مواد اعتیادآور پیچیده‌تر است. معمولا علائم ترک مصرف متادون در کمتر از ۴۸ ساعت پس از آخرین دوز مصرفی پدیدار می‌شوند. این بازه زمانی در مقایسه با ترک سایر مواد افیونی طولانی‌تر است و به همان اندازه می‌تواند باعث ایجاد دردهای خماری شدیدتری شود. هم‌چنین ۱۵ تا ۶۰ ساعت طول می‌کشد تا متادون از بدن خارج شود.

 

سم‌ زدایی متادون از بدن بیمار در صورتی که مطابق با یک برنامه جامع و اصولی ترک اعتیاد و تحت مراقبت کادر پزشکی متخصص ترک اعتیاد اجرا شود، علائم و عوارض آزاردهنده‌ی قطع مصرف متادون را برای بیمار کاهش می‌د‌هد.

 

سم‌ زدایی متادون از بدن چه عوارضی دارد؟

عوارض جسمانی ترک متادون شامل موارد زیر است.

 • تب و لرز
 • درد عضلانی
 • تهوع و استفراغ
 • تعریق
 • تپش قلب
 • انقباض شکمی و اسهال
 • عوارض روان‌شناختی نیز موارد زیر را شامل می‌شود.
 • تحریک‌پذیری
 • اضطراب
 • بی‌خوابی
 • پارانویا
 • توهم
 • افسردگی

 

مراقبت‌های لازم پس از سم‌ زدایی متادون از بدن کدامند؟

در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر، درمان بیمار پس از سم‌زدایی با مواردی مانند جلسات توانبخشی، مشاوره، گروه‌درمانی و غیره ادامه پیدا می‎کند. هم‌چنین بیمار هم‌چنان توسط روانپزشک ویزیت می‌شود تا  مراحل درمان سوء مصرف مواد اعتیادآور مانند متادون را با موفقیت طی کرده و با تجربه ترک بدون بازگشت متادون وارد جامعه و فعالیت‌های روزمره شود.

 

مهم‌ترین عامل در موفقیت سم ‌زدایی متادون از بدن چیست؟

همان‌گونه که بیان شد، دوره سم‌زدایی متادون در مقایسه با سایر مواد افیونی طولانی‌تر و دشوارتر است. بنابراین دو عامل مهم در کاهش عوارض کوتاه مدت و بلندمدت این داروی اعتیادآور نقش خواهند داشت.

اولین عامل تصمیم و انگیزه بیمار برای درمان اعتیاد است. تنها در صورتی که فرد اراده لازم را برای تحمل عوارض و سختی‌های این دوره داشته باشد، قادر به طی کردن موفق این دوره خواهد بود و تا پایان مسیر و بهبودی کامل با کادر درمان همکاری خواهد کرد.

 عامل دوم نیز انتخاب و مراجعه به بهترین مرکز ترک اعتیاد است که از متخصصین حرفه‌ای و مجرب  برای درمان سوء مصرف مواد اعتیادآور استفاده می‌کند. اقدام به سم زدایی متادون از بدن در منزل، با روش‌های غیرعلمی و بدون دسترسی به تجهیزات پزشکی بیمارستانی موجب تحمل عوارض و علائم شدیدی توسط بیمار خواهد شد که امکان ادامه‌ تا پایان مسیر را برای فرد با دشواری مواجه می‌کند. در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر جدیدترین روش‌های ترک اعتیاد برای انواع مواد اعتیادآور از جمله متادون به کار گرفته می‌شود تا بیماران با کمترین آسیب جسمانی و روان‌شناختی و در شرایط آرام و بدون دغدغه فرایند درمانشان را طی کنند.

 

سخن نهایی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌ها و مدت زمان فرایند سم زدایی متادون از بدن بیماران با توجه به شرایط اختصاصی خود یا عزیزانتان می‌توانید با شماره‌ 880694450- 021 با ما تماس بگیرید. مشاوران کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر آماده‌ی ارائه خدمات مشاوره رایگان در مورد کلیه‌ی پرسش‌ها و دغدغه‌های شما هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x