واتس آپ کلینیک

ترک گل چند روز طول می‌کشد؟

ترک گل و سوالات مربوط به آن به یکی از رایج‌ترین سوالات در میان خانواده‌ها تبدیل شده است. در مورد گل یا ماری جوانا خبر بد این است که مصرف گل در میان جوانان بسیار رایج شده و جای مصرف شیشه را گرفته و متاسفانه عوارض مصرف آن بسیار بالا می‌باشد. ولی خبر خوبی هم در این میان وجود دارد که ترک گل آسان‌تر از سایر مواد اعتیاد آور خواهد بود. بنابراین در این مقاله قصد داریم در مورد اعتیاد به یکی از پرمصرف‌ترین مواد در میان جوانان یعنی گل صحبت کنیم. یکی از سوالات مهمی که بسیاری از شما بارها از ما پرسیده‌اید، در مورد زمان مورد نیاز برای ترک گل بوده است. در ادامه‌ی مقاله به پاسخ این پرسش می‌پردازیم و البته در مورد گل، عوارض مصرف و روش‌های ترک آن هم مطالبی به شما ارائه خواهیم کرد.

گل چیست؟

گل یک ماده‌ی اعتیادآور است و از گیاهی به نام شاهدانه به دست می‌آید. برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند درست شدن گل از مواد گیاهی باعث می‌شود برای بدن بی‌ضرر باشد، ولی واقعیت این است که این ماده به دلیل داشتن ۲۴ درصد ماده تتراهیدروکانابینول خاصیت اعتیادآوری زیادی دارد.

متاسفانه قاچاقچیان در تبلیغاتشان از گل با عنوان ماده‌ای سبک و غیراعتیادآور نام می‌برند. ولی در واقع مواد شیمیایی موجود در گل موجب می‌شود به میزان ۵ برابر بیش تر از حشیش بر روی مغز تاثیر بگذارد.

در ماده گل علاوه بر وابستگی جسمی که در مورد مصرف تمام مواد اعتیاد آور وجود دارد‌، وابستگی ذهنی و روان‌شناختی شدیدتری را شاهد هستیم. گل با فلج کردن بخش‌های مربوط به ایجاد آرامش در مغز  و جایگزین‌شدن در این بخش‌ها‌، احتمال وابستگی را در افراد حتی پس از یک بار مصرف هم افزایش می‌دهد.

مصرف گل در بلندمدت عوارض خطرناکی بر روی مغز بر جای می‌گذارد. هر چه زودتر فرد اعتیاد خود را بپذیرد و تصمیم به ترک این ماده‌ بگیرد، سریع‌تر قادر به ترک قطعی گل خواهد بود. نکته‌ی نگران‌کننده در مورد گل، پایین بودن سن مصرف کنندگان این ماده است که حدود 19 تا 25 سال می‌باشد. ولی خوشبختانه اعتیاد به گل راحت‌تر از دیگر مواد اعتیاد آور قابل درمان می‌باشد. فقط باید بیمار با حمایت خانواده به یک کلینیک ترک اعتیاد دارای مجوز از وزارت بهداشت مراجعه کند تا با بهره‌مندی از بهترین روش‌های ترک، هر چه سریع‌تر به زندگی عادی و سالم بازگردد.

علائم مصرف گل کدامند؟

به دنبال مصرف گل، فرد دچار حالت سرخوشی و انرژی زیاد می‌شود و شاهد رفتارهای نامتعارف مانند خواب‌آلودگی، خنده‌های زیاد و … در فرد هستیم.

از علائم مصرف گل در بلندمدت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نوسانات خلقی
 • عدم تشخیص واقعیت
 • اختلال در یادگیری و حافظه
 • کاهش میل جنسی در فرد

افراد وابسته به گل، در صورت عدم مصرف آن هم به علائمی مانند تپش قلب، اضطراب، بی‌قراری، سردرد و سرگیجه، احساس وحشت و … دچار می‌شود.

 

مصرف گل چه عوارضی به دنبال دارد؟

معمولا افراد مبتلا به سوء مصرف گل از عوارض جسمانی و ذهنی این ماده اطلاعات صحیحی ندارند. عوارض رایج گل شامل موارد زیر است.

 • تمایل به مصرف بیشتر
 • خشک شدن لب و دهان
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن
 • پرخاشگری، تحریک‌پذیری و عصبانیت
 • بی‌قراری و مشکلات خواب
 • افزایش ضربان قلب
 • توهم
 • از دست دادن تعادل
 • مشکلات تنفسی
 • تاثیر روی عملکرد مغز

عوارض مصرف گل بر روی مغز

از مهم‌ترین عوارض مصرف گل بر روی بدن، تخریب سلول‌های مغزی است. به دنبال این تاثیر، مغز قدرت فرمان دادن را از دست می‌دهد و به علاوه به اختلال حافظه کوتاه مدت، اختلال نقص توجه، مشکل در بیان، استدلال و حل مسئله دچار می‌گردد.

گل تا چند روز در بدن باقی می‌ماند؟

باقی ماندن ماده گل در بدن و مشخص شدن آن در تست ادرار (تی اچ سی) به دوز مصرفی و مدت زمان مصرف فرد بستگی دارد. اگر مصرف گل توسط شخص طولانی مدت نباشد و به صورت گاه به گاه مصرف کند، تست پس از چهارده روز منفی خواهد شد. اما در صورتی که فرد برای مدت طولانی مثلا چند سال به صورت مستمر و روزانه این ماده را مصرف کرده باشد، پس از قطع مصرف، احتمال مثبت شدن نتیجه تست بین یک تا سه ماه وجود دارد.

ترک گل چند روز طول می‌کشد؟

همان‌گونه که پیش از این عنوان کردیم، گل دارای تاثیر مستقیم روی مغز افراد است. به همین دلیل تمایل به مصرف در آن بالا می‌باشد و مدت زمان ترک کامل پس از طی دوره سم‌زدایی ممکن است چند ماه به طول انجامد و نیاز به فرایندهای کمکی هم وجود دارد. البته مدت زمان لازم برای طی دوره سم‌زدایی در ترک گل به عواملی مانند شرایط جسمانی و روان‌شناختی، ویژگی‌های شخصیتی فرد، دوز و مدت مصرف و … بستگی دارد و احتمالا بین 7 تا 10 روز به طول می‌انجامد.

ترک گل به چه روش‌هایی امکان‌پذیر است؟

با وجودی که عنوان کردیم ترک موادی با دوز پایین مانند ریتالین و گل از سایر مواد راحت‌تر قابل انجام است، ولی در واقع ترک گل به عواملی مانند اراده و تصمیم خود فرد، کلینیک مورد مراجعه، تسط فرد و نوع روش درمان انتخابی برای او بستگی دارد. نکته‌ی قابل توجه در مورد گل این است که افراد وابسته به مصرف آن در زمان ترک از نظر ذهنی، جسمانی و روان‌شناختی با مشکلات بسیاری درگیر می‌شوند. پیشنهاد ما در  کلینیک تخصصی ترک اعتیاد روزمهر، مراجعه به روانشناس دارای تجربه ترک اعتیاد به منظور تعیین بهترین روش درمان سوء‌مصرف گل می‌باشد.

بهترین روش ترک گل

بهترین روش ترک اعتیاد به گل در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد روزمهر شامل تعیین برنامه درمان مناسب برای بیمار با توجه به میزان و مدت مصرف و شرایط جسمانی و روان‌شناختی بیمار است. در مرحله دوم فرایند سم‌زدایی برای بیمار به صورت بستری یا سرپایی انجام گردیده و در حین این فرایند روانپزشکان و مشاوران اقدام به ارائه خدمات روان‌درمانی برای تعیین علل ابتلای بیمار به اعتیاد و جلوگیری از لغزش و مصرف مجدد می‌کنند.

عواملی مانند مراجعه منظم به روانپزشک ترک اعتیاد، دوری از شرایط و افراد محرک، حمایت خانواده، شرکت در دوره‌های گروه درمانی  و مشاوره منظم با روانشناسان متخصص، هم موجب کاهش مدت زمان ترک گل می‌شود و هم به طی کردن دوره درمان بدون مشکل و خماری کمک خواهد کرد.

نکات مهم در ترک گل

همان‌گونه که اشاره کردیم، ترک گل نیازمند برنامه‌ی درمان تعیین شده توسط متخصصان و روانشناسان متناسب با شرایط هر فرد است. با این حال در ترک گل، تغیر نگرش و رفتار خود فرد هم تاثیر بسیاری دارد.  آگاهی از نکاتی که در ادامه توضیح داده‌ایم، در کنار توصیه‌های مشاوران کلینیک ترک اعتیاد شما، رسیدن به ترک موفق را تسهیل خواهند کرد.

۱. با وسوسه‌های جسمی و ذهنی مقابله کنید.

هر زمان که وسوسه‌ی خرید و مصرف مجدد گل به سراغتان می‌‌آید، خود را به انجام کارهایی مانند تفریح، شرکت در جمع خانواده و دوستان، انجام کارهای مورد علاقه، ورزش و … مشغول کنید تا به مرور بتوانید با وسوسه‌هایی که به سراغتان می‌آید بهتر مقابله کرده و به زندگی عادی برگردید.

۲. لوازم جانبی مصرف گل را از دسترس خود خارج کنید.

لوازم مورد استفاده‌تان در مصرف گل مانند کاغذ، فندک و … را از جلوی دید و دسترستان خارج کنید. به علاوه دور ریختن این وسایل برای همیشه باعث افزایش عزت نفس و اعتماد شما به خود می‌شود و فرایند درمان را موفق‌تر طی خواهید کرد.

۳. برای احساسات خوشایند حاصل از مصرف گل جایگزین پیدا کنید.

بیشترین دلیل مصرف مجدد گل از دلایل ذهنی و روانشناختی ناشی می‌شود. برای مقابله با لغزش و وسوسه مصرف مجدد گل به منظور تجربه‌ی دوباره حالات سرخوشی، لازم است فعالیت‌هایی را در برنامه روزانه خود قرار دهید که موجب ترشح هورمون‌های شادی‌آور در بدنتان شود. در صورت لزوم با روانشناستان برای بررسی علائم افسردگی و درمان این اختلال مشورت کنید.

علائم اولیه ترک گل

قطع مصرف گل به علائمی در فرد مصرف‌کننده منجر می‌شود که از شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

 • اضطراب و افسردگی
 • خستگی، بی‌خوابی، مشکلات تنفسی و سرفه
 • تهوع، سردرد، و دل درد
 • کاهش وزن و اشتها
 • حساس شدن و احساس بی‌قراری
 • پرخاشگری و ناتوانی در کنترل رفتار
 • تحریک‌پذیری و نوسانات خلقی

علائم ثانویه ترک گل

علائم و عوارض ترک هر ماده اعتیاد آوریی نامطلوب است، ولی این علائم مخصوصا علائم ثانویه، نشان‌دهنده‌ی موفقیت فرد در مسیر ترک اعتیاد است و این‌که نباید مسیر را نیمه کاره رها کند. معمولا علائم ثانویه در ترک اعتیاد گل موارد زیر را شامل می‌شود.

 • سستی
 • سردرد و درد معده
 • تعریق زیاد و تب و لرز

به طور کلی پس از ترک هر ماده اعتیاد آور از جمله گل، لازم است به بدن برای بازیابی فرصت داده شود. هم‌چنین مغز نیاز به زمان برای بازیابی و بازگشت به روند طبیعی تولید انتقال دهنده‌های عصبی دارد.

سخن نهایی

برخی بیمارانی که تمایل و تصمیم به ترک گل دارند، ترجیح می‌دهند فرایند درمانشان در منزل انجام شود. ولی ترک گل در منزل با روش‌های غیراصولی و غیر استاندارد منجر به صدمات بیشتر مغزی و روان‌شناختی برای فرد خواهد شد. متخصصان به صورت جدی در مورد لزوم حضور یک پزشک متخصص و روانپزشک و روانشناس ترک اعتیاد در کل پروسه‌ی درمان سوء‌مصرف گل هشدار داده‌اند. به علاوه انجام روند درمان اعتیاد به گل تحت نظر متخصصان و در یک کلینیک دارای امکانات رفاهی و تجهیزات پزشکی کامل، منجر به تجربه‌ی درمان بدون درد و خماری برای بیمار خواهد شد. برای پاسخ سایر پرسش‌هایتان در مورد ترک اعتیاد گل و مشاوره رایگان با روانشناسان کلینیک ترک اعتیاد روزمهر با ما تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x