واتس آپ کلینیک

بهترین روش ترک پتیدین چند روز طول می‌کشد؟

ترک پتیدین هم مانند بسیاری از داروهای تجویزی زمانی اتفاق می‌افتد که مصرف‌کنندگان پس از مصرف مکرر، به صورت ناگهانی متوجه وابستگی به آن می‌شوند. در واقع سوء مصرف مستمر مسکن پتیدین پس از ایجاد عادت در بدن، فرد را وادار به مصرف دوز بیشتر برای تجربه اثرهای قبلی می‌کند. این فرایند به مرور به وابستگی جسمانی و روان‌شناختی به این دارو می‌انجامد. در این مطلب در مورد پتیدین، عوارض مصرف، روش‌های درمان و مدت زمان ترک آن صحبت خواهیم کرد. 

 

پتیدین چیست؟

پتیدین، که عموما با نام دمورال هم شناخته می‌شود، دارویی است که برای تسکین دردهای متوسط تا شدید برای بیماران توسط پزشک تجویز می‌شود. البته این مسکن فقط باید به منظور درمان دوره‌های ناگهانی درد، پیش از جراحی و در زمان جراحی تجویز شود. این مسکن مشابه مورفین و اکسی‌کدون عمل می‌کند. به گونه‌ای که با ایجاد تغییر در واکنش مغز و بدن نسبت به درد، احساس درد را به میزان موثری کاهش می‌دهد. به همین دلایل آمپول پتیدین معمولاً تنها توسط پزشک تزریق می‌شود. عملکرد پتیدین موجب شده است تا بسیاری از پزشکان آن را از نظر خطر وابستگی به مراتب خطرناک‌تر از مورفین و اندورفین بدانند. مورفین از تریاک ساخته می‌شود و پتیدین هم در گروه شبه تریاک‌ها قرار دارد. متاسفانه بسیاری افراد تصور می‌کنند که شدت عوارض و اعتیادآوری پتیدین بسیار کمتر از مورفین است، ولی در واقع پتیدین مشابه مخدرهایی مانند هروئین بوده و سوء مصرف آن صدمات جبران‌ناپذیری بر سلامت بیمار دارد. 

 

مصرف پتیدین چه عوارض جانبی دارد؟

افرادی که از این مسکن به منظور احساس سرخوشی و به عنوان جایگزین مواد مخدر استفاده می‌کنند، باید به این نکته توجه کنند که این ماده خطرناک‌تر از مواد مخدر است. چون تاثیر مستقیم آن بر سیستم عصبی مرکزی مغز بوده و در برخی مواقع به تشنج می‌انجامد. متداول‌ترین عوارض مصرف پتیدین شامل موارد زیر است.

 

عوارض کوتاه مدت وابستگی به پتیدین کدامند؟

عوارض کوتاه‌مدت که بلافاصله پس از مصرف هم پدیدار می‌شوند بسیار خطرناک و زمینه‌ساز ایجاد علائم بلندمدت می‌باشند. در واقع عوارض کوتاه‌مدت مصرف پتیدین بسیاری از بیماری‌ها را شامل می‌شود که در هر فرد با توجه به شرایط فیزیکی، دوز و مدت مصرف متفاوت است. اما برخی از رایج‌ترین آن‌ها موارد زیر را شامل می‌شود.

 • غش کردن
 • خواب آلودگی
 • سرگیجه
 • لرزش بدن
 • مشکلات تنفسی
 • افت فشار خون

 

عوارض بلند مدت سوء مصرف پتدین کدامند؟

برخی عوارض وابستگی به پتیدین بلندمدت هستند. یعنی در بازه زمانی طولانی‌تری بروز پیدا کرده و مشکلات جدی‌تری برای بیمار ایجاد می‌کنند. برخی از مهم‌ترین این عوارض عبارتند از:

 • مشکلات و بیماری‌های پوستی
 • بیماری‌های قلبی و عروقی
 • اختلال در سیستم عصبی مرکزی
 • بیماری‌های دستگاه گوارش

در مورد عوارض مصرف پتیدین موارد دیگری نیز وجود دارد که به ندرت رخ می‌دهد ولی بسیار خطرناک هستند. در صورت تجربه علائمی مانند غش و تشنج، تنفس آرام یا کم عمق، خواب آلودگی شدید یا مشکل در بیدار شدن از خواب، به سرعت برای دریافت مراقبت‌های فوری پزشکی اقدام کنید.

به علاوه سوء مصرف پتیدین، می‌تواند منجر به اختلال در سلامت روان‌شناختی و عاطفی فرد نیز شود. اثرات روان‌شناختی شامل اضطراب، افسردگی، نوسانات خلقی و کاهش ادراک از واقعیت است. از طرف دیگر سوء مصرف پتیدین می‌تواند به تخریب روابط فرد با خانواده و دوستان منجر شود. افراد وابسته به پتیدین، به دلیل تاثیر مصرف آن، تمایل به انزوا و عدم شرکت در فعالیت‌های اجتماعی دارند و به طور کلی قادر به برقراری روابط سالم با سایر افراد نخواهند بود. 

فرد وابسته به پتیدین با پیامدهای منفی و مخرب در زندگی اجتماعی، مالی و مشکلات مربوط به ارتباط با خانواده و اختلالات روان‌شناختی درگیر خواهد شد. این بیماران تا زمانی که به دنبال کمک تخصصی و درمان مناسب نباشند، قادر به زندگی بدون مشکل نخواهند بود. 

 

چرا افراد مجبور به ترک پتیدین می‌شوند؟

سوء مصرف پتیدین در بلندمدت ممکن است ناهنجاری‌ها و تغییراتی در مغز مصرف‌کننده ایجاد کند. این تغییرات نشان می‌دهد که فرد مصرف‌کننده دچار وابستگی به پتیدین شده است. برخی افراد به صورت خودسرانه برای فرار از شرایط ناراحت‌کننده در زندگی مخصوصا مسائل عاطفی به مصرف این دارو پناه می‌آورند و به خاصیت اعتیادآوری بالای آن توجه نمی‌کنند. متاسفانه بررسی‌ها نشان داده که بیش از 70 درصد از افراد دارای سوء مصرف پتیدین نوجوانان هستند. حتی بیمارانی که با تجویز و نسخه پزشک پتیدین مصرف می‌کنند هم، ممکن است ناخواسته دچار وابستگی به این دارو شوند. زیرا هدف بسیاری از افراد دچار سوء مصرف این دارو تسکین دردهای فیزیکی‌شان است. اما به مرور، فرد مصرف‌کننده خود را قربانی استفاده بیش از اندازه از این دارو می‌بیند و زمانی می‌رسد که متوجه می‌شود راهی جز درمان وابستگی به پتیدین برایش وجود ندارد. 

 

برای کمک به بیمار در ترک پتیدین چگونه رفتار کنیم؟

همواره در نظر داشته باشید که فرد مصرف‌کننده پتیدین یا هر ماده دیگری یک بیمار است. بنابراین همانند یک بیمار هم با او رفتار کنید. هم‌چنین در برخورد با این افراد نکات زیر را رعایت کنید. 

 • از قضاوت کردن و سرزنش بپرهیزید و تنها حامی و پشتیبانش باشید.
 • در کلیه مراحل فرایند درمان در کنارش باشید و همراهی و مشارکت خود را دریغ نکنید.
 • بیمار را برای ترک پتیدین و انجام مراحل درمان تشویق کنید و همواره به او امید دهید که موفق خواهد شد.
 • سعی کنید سختی‌های مراحل درمان را درک کرده و از تهدید کردن و اجبار بیمار خودداری کنید.

ترک پتیدین یا چه روش‌هایی امکان‌پذیر است؟

با وجودی که درمان اعتیاد به پتیدین دشوار است، اما در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر برنامه‌های درمان تخصصی برای کمک به ترک اعتیاد بیماران اجرا می‌شود. 

هنگامی که فرد مصرف‌کننده برای ترک پتیدین به کلینیک روزمهر مراجعه می‌کند، ابتدا برای تعیین بهترین و مناسب‌ترین روش درمان، بیمار مورد بررسی قرار می‌گیرد تا شرایط جسمانی، سن، دوز مصرفی و دفعات مصرف روزانه به همراه مدت زمان مصرف مشخص گردد. هم‌چنین لازم است بیمار در صورت داشتن سابقه  مصرف سایر مواد اعتیادآور حتما پزشک را در جریان بگذارد. ارائه اطلاعات کاملی درباره سوابق درگیری سایر اعضای خانواد به اعتیاد هم ضروری می‌باشد. به طور کلی این اطلاعات به انتخاب یک برنامه دقیق و موفق درمانی، کمک شایانی می‌کند. در نهایت با کمک آزمایش‌هایی مانند سی تی اسکن، آزمایش سم شناسی و CBC، میزان درگیری بدن بیمار با این دارو مشخص می‌گردد. به علاوه ما در کلینیک روزمهر یک جلسه مشاوره روانشناسی ترک اعتیاد نیز برای بیمار برگزار می‌کنیم تا تنش‌های عاطفی و مشکلات دیگری که موجب ایجاد انگیزه او در مصرف پتیدین شده را مورد بررسی روان‌شناختی قرار دهیم. این مورد نیز کمک زیادی در تعیین روش مناسب درمان با توجه به شرایط متفاوت هر بیمار خواهد کرد. در نهایت روش درمان مناسب و مدت زمان درمان برای فرد توضیح داده خواهد شد تا به مرحله‌ی بعدی یعنی بستری وارد شود. 

 

ترک پتیدین با بستری شامل چه خدماتی است؟

در کلینیک روزمهر، برنامه درمان وابستگی به پتیدین به صورت بستری، با نظارت کامل پزشکان و روانپزشکان و مراقبت پرستاران برای بیماران خانم و آقا اجرا می‌شود. 

به علاوه، در مدت زمان بستری؛ به بیمار خدماتی مانند جلسات مشاوره فردی و گروهی، ویزیت روانپزشک و ویزیت کادر پزشکی نیز ارائه می‌شود. بیماران در جلسات مشاوره فردی و گروهی می‌توانند بدون نگرانی از قضاوت دیگران درباره علل وابستگی به مواد اعتیادآور صحبت کنند و با روش‌های کنترل وسوسه‌ی بازگشت آشنا شوند. 

 

ترک پتیدین با روش سم‌زدایی چگونه صورت می‌گیرد؟ 

مرحله بعدی برای درمان سوء مصرف پتیدین، سم‌زدایی است. در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر به بیماران وابسته به پتیدین توصیه می‌شود که در صورت مصرف دارو بر اساس تجویز پزشک، پیش از اقدام به ترک با پزشک معالجشان مشورت نمایند. به علاوه، افرادی که بدون نسخه پزشک اقدام به مصرف پتیدین کرده باشند هم لازم است به منظور ارزیابی وضعیت جسمانی و سلامتی، توسط متخصص سوء مصرف مواد مخدر مورد ارزیابی قرار بگیرند.

در کلینیک روزمهر توصیه پزشکان قطع مصرف پتیدین مطابق با برنامه سم‌زدایی تدریجی است. متاسفانه بسیاری از مراکز غیر مجاز ترک اعتیاد از داروهایی مانند بوپرنورفین، سابوکسون و سوبوتکس برای درمان وابستگی به پتیدین استفاده می‌کنند که این داروها خود اعتیادآور هستند و تنها موجب تغییر نوع اعتیاد در فرد خواهند شد. روشی که متخصصین ما در کلینیک روزمهر انتخاب و اجرا می‌کنند، ضمن کاهش درد و  عوارض ترک اعتیاد، برای حفظ سلامت بیمار مطمئن‌تر است و احتمال درمان بدون بازگشت را تا میزان زیادی افزایش می‌دهد. به علاوه پزشکان در صورت لزوم داروهایی را هم به منظور تسهیل فرآیند ترک اعتیاد برای بیماران تجویز می‌کنند.

ایمپلنت نالتروکسان چه نقشی در فرایند ترک پتیدین دارد؟

داروی مورد استفاده در فرایند درمان وابستگی به پتیدین در کلینیک روزمهر ایمپلنت نالتروکسان است. با استفاده از این دارو، بیمار دیگر اثرات مطلوب پتیدین را تجربه نمی‌کند و در واقع این دارو با کاهش علائم محرومیت هیجانی، میل به مصرف پتیدین را در فرد به تدریج کاهش داده و با مرور زمان موجب درمان بدون بازگشت می‌شود. داروی نالتروکسان پس از اتمام سم‌زدایی هیچگونه اثر ذهنی به بیمار تحمیل نکرده، خطر سوء مصرف ندارد و به هیچ وجه اعتیادآور نیست. پس از انجام این مراحل، به مرور شاهد بروز علائم و عوارض ترک مصرف پتیدین در فرد بیمار خواهیم بود.

ترک پتیدین چند روز طول می‌کشد؟

شدت عوارض و مدت زمان لازم برای درمان سوء مصرف پتیدین در افراد مختلف متفاوت است. بیمارانی که برای مدت زمان کوتاهی این دارو را مصرف کرده‌اند، احتمالا علائم ترک چند روزه را تجربه می‌کنند. ولی در افرادی که از پتیدین برای مدت زمان طولانی استفاده کرده باشند، ممکن است برای فرایند سم‌زدایی به حدود دوازده روز و یا بیشتر زمان نیاز باشد. مدت زمان و شدت علائم ترک برای هر بیمار به عوامل مختلفی بستگی دارد، که عبارتند از:

 • روش مصرف پتیدین
 • دوز مصرف دارو
 • دفعات مصرف 
 • و میزان وابستگی فرد به دارو

با وجود نکاتی که گفتیم، به‌طور کلی بروز علائم و عوارض مربوط به ترک پتیدین حدود 24 ساعت پس از مصرف آخرین دوز، آغاز می‌شود. البته در موارد شدیدتر تقریبا 3 ساعت پس از آخرین مصرف، این علائم قابل رویت هستند. این عوارض معمولا 2 تا 3 روز پس از مصرف به اوج خود می‌رسد و سپس به مروز کاهش می‌یابد.

 

ترک پتیدین چه عوارضی دارد؟

عوارض ترک پتیدین زمانی ایجاد می‌شود که فرد دچار وابستگی جسمانی و یا روان‌شناختی نسبت به پتیدین شود، مصرف دارو را قطع کرده یا حتی میزان مصرف آن را کاهش دهد. بنابراین بدن آن‌ها باید تلاش کند تا عملکردهایش را با عدم وجود پتیدین در سیستم خود انجام دهد. به همین دلیل با علائم ناخوشایند ترک، مانند اضطراب و بی‌قراری مواجه می‌شود. در ادامه به برخی از این عوارض اشاره می‌کنیم.

 

عوارض جسمانی ترک پتیدین کدامند؟

 • درد عضلانی
 • مشکلات تنفسی
 • تهوع و استفراغ
 • اختلالات خواب
 • آبریش بینی و چشم

 

عوارض روان‌شناختی ترک پتیدین کدامند؟

 • کلافگی و بی‌قراری
 • اضطراب
 • پارانوئید
 • تحریک‌پذیری بالا

 

سخن نهایی

عوارض ترک پتیدین، در حالت معمول برای سلامت بیمار خطر جدی به همراه ندارند ولی می‌توانند کاملا دردناک و حتی خطرناک باشند. مانند خطر تشنج که در قسمت مربوط به عوارض جانبی مصرف به آن اشاره کردیم. به همین دلیل لازم است فرایند درمان در یک کلینیک معتبر و دارای امکانات و تجهیزات بیمارستانی انجام گیرد تا ضمن نظارت پزشک متخصص بر فرایند درمان، در صورت وقوع مشکلات پیش‌بینی نشده، اقدامات حیاتی مورد نیاز انجام گیرد. در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر روش‌های درمانی مناسب به منظور کاهش عوارض نامطلوب ترک در دستور کار پزشکان قرار دارد و هدف اصلی ما کمک به بیماران برای تجربه درمان بدون درد و بدون بازگشت است. برای پاسخ پرسش‌هایتان در مورد تاثیر روش ایمپلنت نالتروکسان در درمان وابستگی به مسکن پتیدین با شماره‌ 880694450- 021 با ما تماس بگیرید. 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x