واتس آپ کلینیک

بهترین روش ترک شیشه چقدر طول می‌کشد؟

بهترین روش ترک شیشه چقدر طول می‌کشد؟

ترک شیشه برخلاف باور عموم به روش خاص یا جدیدی نیاز ندارد. احتمالا وقتی در مورد درمان سوءمصرف و اعتیاد به شیشه فکر می‌کنید، به نظرتان برسد با پدیده‌ای دشوار روبه‌رو خواهید بود. ولی واقعیت این است که شیشه ماده جدیدی نیست. با وجودی که در سال‌های اخیر فناوری ساخت این ماده تکامل پیدا کرده و قوی‌تر شده است، ولی در مقایسه با سایر مواد مخدر با روش درمان کاملا متفاوتی مواجه نیستیم. البته تفاوت‌هایی هم وجود دارد که در ادامه در مورد این تفاوت‌ها و سختی بیشتر فرایند ترک وابستگی به شیشه در مقایسه با سایر موارد مخدر صحبت خواهیم کرد. قبل از پرداختن به ترک شیشه و روش و مدت زمان آن، بهتر است ابتدا در مورد این ماده، روش مصرف و علائم و عوارض آن آشنایی بیشتری کسب کنیم.

شیشه چه نوع ماده‌ای است؟

شیشه که به کریستال یا آیس هم معروف است، به ترکیبات حاصل از ماده‌ا‌ی صنعتی به نام آمفتامین‌ها گفته می‌شود. این داروها محرک بسیار قوی هستند و در سال ۱۸۸۷ برای اولین بار در آلمان به صورت مصنوعی ساخته شدند تا در درمان بیماری‌هایی مانند افسردگی‌های خفیف مورد استفاده قرار گیرند. مت‌آمفتامین هم که ماده‌ای قوی‌تر با فرایند تولیدساده‌تر است، اولین بار در ژاپن در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شد تا به منظور رفع خستگی و گرسنگی سربازان در جنگ به کار برده شود. قرص‌های شادی بخش یا اکستازی هم جزو مت‌آمفتامین‌ها قرار دارند.

شیشه یک محرک کاملا قوی و شبیه یک پودر کریستالی مانند خرده شیشه است که سفید، بی‌بو و تلخ مزه می‌باشد. بیشترین تاثیر این ماده روی بدن بین 9 تا 12 ساعت پس از مصرف ایجاد شده و با توهم زیادی نیز همراه است. اثرات مصرف این ماده روی بدن شامل تاثیر روی سیستم عصبی از طریق ترشح زیاد دوپامین و نور اپی نفرین در بدن است. مصرف شیشه توسط فرد منجر به از بین رفتن 50 درصد از گیرنده‌های دوپامین و سروتونین در مغز او می‌شوند که وابستگی روان‌شناختی این ماده مخدر را در کنار ایجاد وابستگی جسمانی، نشان می‌دهد. به همین جهت ترک شیشه با روش های غیراصولی، اثرات جبران ناپذیری روی سیستم عصبی و روان‌شناختی بیمار خواهد داشت.

شیشه چگونه مصرف می‌شود؟

چندین روش رایج برای مصرف این ماده اعتیادآور وجود دارد. معمولا شیشه را در آب یا الکل حل و به بدن تزریق می‌کنند، به علاوه این ماده به صورت استنشاقی و خوراکی نیز سوءمصرف می‌شود. تزریق و استنشاق آن حسی قوی و فوری ایجاد می‌کند. البته این نشئگی قوی بسیار کوتاه است. به همین دلیل افراد وابسته به شیشه برای حفظ حالت سرخوشی ممکن است هر 15 دقیقه مصرف مجدد داشته باشند.

ترک شیشه چه ضرورتی دارد؟

همان‌گونه که بیان کردیم، مصرف شیشه منجر بروز به مشکلات و اختلالات مغزی می‌شود. مصرف‌کننده به حس شادابی، هوشیاری و توانایی بدنی بالا دست پیدا می‌کند. مصرف شیشه در دوزهای خیلی بالا ممکن است تجربه‌های غیرواقعی، شنیدن و دیدن چیزهایی که دیگران قادر به درک آن نباشند را به دنبال داشته باشد  و حتی به اختلالات خطرناکی مانند اسکیزوفرنی و پارانویا منجر شود. با مصرف شیشه، قلب دچار افزایش ضربان شده و فشار خون و درجه حرارت بدن را هم بالا می‌برد. به علاوه با تأثیر روی سیستم اعصاب مرکزی، باعث می‌شود افراد احساس گرسنگی و خستگی را درک نکند، ممکن است روزهای زیادی بدون احساس نیاز به غذا و یا استراحت به فعالیت خود ادامه دهند تا جایی که این وضعیت از توان بدن یا مغزشان خارج شده و از کار می‌افتد.

مصرف شیشه چه علائمی در فرد ایجاد می‌کند؟

فردی که شیشه مصرف کرده علائم مشخصی از خود بروز می‌دهد. شناخت این علائم به ما در تشخیص مصرف این ماده توسط فرد کمک خواهد کرد.  معمولا این علائم شامل بی‌قراری، از دست دادن اشتها، افزایش فعالیت جسمانی و عدم احساس خستگی هستند. بیماران گاهی رفتارهای خشونت‌آمیزی از خود نشان می‌دهند و ممکن است دچار بدبینی شدید نسبت به اطرافیانشان شوند. در برخی هذیان و توهم بینایی و شنوایی دیده می‌شود. برخی افراد دچار گرایشات وسواسی شده و به تمیزی و ترتیب اشیاء حساس می‌شوند. مصرف شیشه با افزایش ضربان قلب، فشار خون، ریتم تنفسی و درجه حرارت بدن همراه است. به علاوه از سرخ شدن صورت، قرمزی و گشاد شدن مردمک‌ها نیز قابل تشخیص خواهد بود.

بوی نفس افرادی که شیشه مصرف کرده باشند، مانند مواد شیمیایی می‌شود. دیگر علائم می‌تواند شامل تعریق زیاد و مشکلات خواب، صحبت کردن سریع و انرژی بالا باشد. البته توجه به این نکته ضروری است که این احتمال وجود دارد همه‌ی علائم مذکور به صورت یکسان در مصرف‌کننده دیده نشوند. به علاوه همواره وجود چنین علائمی در یک فرد به معنی قطعی مصرف شیشه توسط او نخواهد بود، بلکه تنها علائمی هستند که با مشاهده آن‌ها می‌توان به مصرف شیشه توسط فرد مشکوک شد و البته به بررسی بیشتری نیاز است.

چگونه می‌توان به فرد وابسته به شیشه کمک کرد؟

با وجودی که سوءمصرف شیشه در بلندمدت مشکلات جسمانی فراوانی برای فرد به دنبال دارد، روش‌های درمان در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد روزمهر قابلیت رسیدن به ترک قطعی و همیشگی را برای بیماران خواهد داشت. اولین مرحله برای کمک به فرد دچار سوء‌مصرف شیشه قبولاندن مصرف‌کننده بودن به فرد و آشنایی او با عوارض خطرناک جسمانی و مغزی این ماده بر روی بدنش خواهد بود. هم‌چنین ایجاد انگیزه ترک برای بیمار در این گام اهمیت بسیاری دارد. به دلیل خطرناک بودن مصرف مستمر شیشه، انتخاب کلینیک معتبر و تخصصی ترک اعتیاد به دلیل تعیین و اجرای بهترین درمان وابستگی به شیشه اهمیت بسیاری دارد.

بهترین روش ترک شیشه چیست؟

بهترین روش درمان ترک اعتیاد به شیشه برای هر فرد به مدت، مقدار، نوع و روش مصرف، ویژگی‌های جسمانی و اختلالات شخصیتی احتمالی فرد بستگی دارد و لازم است از طریق مشاوره ترک اعتیاد در یک کلینیک تخصصی ترک اعتیاد معتبر مشخص شود.

معمولا بیماران به دنبال ترک شیشه در سریع‌ترین زمان و با آسان‌ترین روش درمان هستند. اما واقعیت این است که در درمان سوء‌مصرف هر نوع ماده مخدری روش‌های تدریجی نتیجه بهتری به دنبال دارند و از  بازگشت فرد به مصرف جلوگیری خواهند کرد. به علاوه استفاده همزمان از چند روش درمانی علاوه بر اثربخشی بهتر، منجر به تسهیل فرآیند درمان، افزایش انگیزه فرد و کاهش دردهای خماری می‌شود. به این نکته متوجه کنید که درمان اعتیاد به شیشه در درمان وابستگی جسمانی خلاصه نمی‌شود. به همین دلیل در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد روزمهر سم‌زدایی بدن بیمار از شیشه با روش بستری تدریجی و استفاده از داروهای روانپزشکی تحت نظر روانپزشک انجام می‌گردد.

 

ترک شیشه با روش دی اس تی چگونه انجام می‌شود؟

در کلینیک ترک اعتیاد روزمهر ترک وابستگی به شیشه با روش دی اس تی (DST) انجام می‌شود. این روش جزو روش‌های ترک تدریجی به شمار می‌آید و به گروه‌های کنگره 60 معروف است. به صورتی که در این روش فرایند کاهش مصرف شیشه طی ده ماه انجام می‌شود. از ویژگی‌های مهم و ضروری روش DST این است که علاوه بر سم‌زدایی تدریجی، به سلامت روان‌شناختی بیماران نیز می‌پردازد. به همین دلیل تاکید زیادی روی انجام فرایند ترک شیشه در مراکز تخصصی و معتبر ترک اعتیاد وجود دارد. ترک شیشه با سایر مواد مخدر تفاوت بسیاری دارد، استفاده از روش‌های غیراصولی منجر به بروز تاثیرات عصبی و روان‌شناختی بدتری روی بیمار و مصرف مجدد این روان‌گردان خواهد شد.

در مورد ماده مخدر شیشه حتی پس از ترک هم به ماه‌ها زمان نیاز است تا بیمار از وسوسه مصرف آن رها شود. این زمان ممکن است بین 9 ماه تا یک سال به طول بینجامد. وجود همین حالات ذهنی و روان‌شناختی سخت و وسوسه‌کننده باعث شده که ترک شیشه یکی از سخت‌ترین موادمخدر شناخته شده باشد.  به همین دلیل مراجعه منظم شخص به جلسات رواندرمانی و گروه‌درمانی برگزار شده توسط کلینیک تخصصی ترک اعتیاد در این مرحله ضرورت دارد.

ترک شیشه چند روز طول می‌کشد؟

طول دوره درمان به عوامل مختلفی مانند دوز مصرفی، مدت زمان مصرف و میزان وابستگی ذهنی و روان‌شناختی شخص به این ماده روان‌گردان بستگی دارد. معمولا در صورت برخورداری بیمار از شرایط جسمانی و روان‌شناختی مناسب، این مدت بین 2 تا 8 ماه به طول خواهد انجامید.

ترک شیشه چه عوارضی دارد؟

دو هفته اول پس از قطع مصرف شیشه،  بیش‌ترین علائم ترک که معمولا روان‌شناختی هم هستند بروز پیدا می‌کنند. این علائم شامل خواب زیاد، کلافگی، بی‌حالی، تحریک‌پذیری، پرخاشگری، افسردگی، هذیان و توهم و البته وسوسه مصرف مجدد هستند. بنابراین لازم است فرد در این مرحله تحت نظر روانشناس ترک اعتیاد قرار داشته باشد. پس از دو هفته حال عمومی بیمار بهتر شده و احساس بهبودی می‌کند. در این زمان ممکن است تمایل به درمان را از دست بدهد که البته باید از چنین تصمیمی اجتناب کرد. این احساس بهبودی در بیمار حدود 4 هفته به طول می‌انجامد.

به طور میانگین حدود یک و نیم ماه پس از قطع مصرف شیشه، ترمیم آسیب‌های مغز وارد شده به مغز بیمار توسط مصرف شیشه آغاز می‌شود. این ترمیم با علائم ناخوشایندی همراه است که میزان و شدت این علائم به مقدار و مدت زمان مصرف شیشه در فرد بستگی مستقیم دارد. ممکن است این مرحله بین سه و نیم تا پنج ماه به طول بینجامد و در صورت عدم مصرف مجدد شیشه در این گام، مغز فرصت بهبود اساسی را پیدا خواهد کرد. پس از این مدت علائم فروکش کرده و وسوسه‌ها کاهش خواهد یافت. اگر بیمار بتواند حداقل برای مدت زمان دو سال از مصرف شیشه اجتناب کند، خوشبختانه بهبود اساسی مغز و موفقیت در درمان قطعی حاصل می‌شود.

برای کاهش علائم خماری در ترک شیشه چه باید کرد؟

بهترین روش برای کاهش درد و علائم خماری در ترک وابستگی به شیشه رعایت یک برنامه تغذیه مناسب به منظور کمک به انجام صحیح فرایند سم‌زدایی در بدن و ایجاد احساسات مثبت است. مصرف داروهای مناسب تجویز شده توسط پزشک متخصص ترک اعتیاد، برخورداری از حمایت خانواده، شرکت در جلسات منظم گروه‌درمانی، خانواده‌درمانی و درمان اختلالات شخصیتی موثر در ابتلای بیمار به اعتیاد از دیگر مواردی هستند که در درمان قطعی و ترک سوء‌مصرف شیشه به فرد بیمار کمک موثری خواهند کرد.

سخن نهایی

دلایل بسیاری وجود دارد که موجب روی آوردن فرد به سوءمصرف شیشه حتی در همان دفعه اول مصرف می‌شود، شاید مصرف کننده به دلیل مشکلات و اختلالات شخصیتی برای مقابله با احساسات منفی و مشکلات زندگی راه دیگری غیر از وابستگی به مواد را پیدا نکرده باشد. به همین دلیل انتخاب و اجرای برنامه درمانی و سم‌زدایی متناسب با شرایط جسمی و روان‌شناختی بیمار توسط مشاوران یک کلینیک تخصصی ترک اعتیاد اهمیت بسیاری دارد. به علاوه روانشناسان این مراکز با ایجاد خودآگاهی در بیمار، افزایش مهارت‌های فردی و مهارت‌های ارتباطی و بهبود سبک زندگی فرد، او را به سمت یک زندگی سالم و به دور از مواد مخدر سوق می‌دهند. نکته مهم در مصرف شیشه این است که برخلاف مواد مورفین‌دار، بیشترین تاثیر مخرب را روی فعالیت مغز دارد و هرگونه اقدام اشتباه و ترک غیراستاندارد، عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت. مسیر درمان در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد روزمهر شامل مشاوره‌های تشخیصی، درمان‌های تدریجی و برگزاری جلسات روان‌درمانی است. برای طرح هر نوع سوالی در مورد ترک اعتیاد شیشه با ما تماس بگیرید و از خدمات رایگان مشاوره در کلینیک ترک اعتیاد روزمهر استفاده کنید.

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x