واتس آپ کلینیک

درمان اعتیاد

فرایند درمان اعتیاد از زمانی آغاز می‌شود که فرد وابسته به مواد اعتیادآور متوجه لزوم ترک و کمک گرفتن از افراد متخصص برای این اقدام مهم می‌گردد. ترک اعتیاد اصولی نیازمند یک برنامه درمانی جامع و مناسب است که برای هر فرد با دیگری تفاوت دارد و به شرایط خاص جسمانی و روان‌شناختی هر فرد و میزان و مدت مصرف او بستگی دارد. به همین دلیل لازم است تا مراحل درمان اعتیاد تحت نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد انجام گیرد. فرایند ترک اعتیاد با سم‌زدایی بدن از مواد اعتیادآور به صورت تدریجی آغاز و با درمان‌های روان‌شناختی و مصرف داروهای ضدمخدر ادامه می‌یابد. درمان موفق اعتیاد مستلزم کار تیمی متخصصان مجرب پزشکی و پرستار، کادر درمانی و روانپزشک است.

 

مراحل ارائه خدمات ترک اعتیاد در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر

عکس 1

مراحل خدمات درمان سوء مصرف مواد مخدر شامل مشاوره و ارزیابی برای تعیین بهترین روش درمان با توجه به شرایط خاص بیمار، سم‌زدایی، دارودرمانی، روان‌درمانی و جلسات منظم روانشناسی و روانپزشکی تا اطمینان از درمان موفق بیمار است.

در اولین مرحله با توجه به نتیجه مشاوره اولیه و آزمایشات اعتیاد و ارزیابی شرایط جسمانی و روان‌شناختی، نوع مواد مصرفی، دوز و مدت مصرف، و غیره مناسب‌ترین روش درمان برای هر بیمار توسط پزشک متخصص ترک اعتیاد مشخص می‌گردد. سپس انجام فرایند سم‌زدایی به دو روش تدریجی و یا فوق سریع آغاز می‌شود. البته معمولا توصیه و تجویز پزشکان کلینیک روزمهر بر انجام فرایند سم‌زدایی تدریجی به علت کنترل و درمان علائم ترک اعتیاد در طول دوره بستری در این روش است و سم‌زدایی فوق سریع تنها در برخی موارد خاص مانند مصرف مواد اعتیادآور با دوز خیلی کم و برای زمان کوتاه انجام می‌شود.

در حین و پس از سم‌زدایی مواد اعتیادآور از بدن، جدیدترین داروهای ترک اعتیاد برای کنترل وسوسه در بیمار پس از ترک استفاده می‌شود. از جمله این داروها نالتروکسان است که کاشت این دارو توسط جراح متخصص در کلینیک روزمهر صورت گرفته و به دلیل کاهش لذت و تمایل افراد به مصرف مواد اعتیادآور در درمان مواد اعتیادآور شامل مخدر، محرک، الکل و روان‌گردان تاثیر قابل توجهی دارد.

هم‌چنین در این مرحله بیماران تحت درمان‌های روانشناسی لازم مانند گروه درمانی، خانواده درمانی و … قرار می‌گیرند. فرآیند مراقبت‌های پس از ترک اعتیاد نیز در قالب جلسات منظم مشاوره با روانشناس و ویزیت روانپزشکی تا بهبود کامل بیمار ادامه خواهد داشت. ما معتقدیم فرایند درمان اعتیاد باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که فرد قادر به آغاز یک زندگی عاری از مواد اعتیادآور شود. این برنامه باید بر روی زندگی اجتماعی، شغلی، خانوادگی و هم‌چنین چگونگی عملکرد و ارتباطات فرد در جامعه به صورت کارآمد، تمرکز داشته باشد.

 

مشاوره رایگان برای بستری ترک اعتیاد چیست؟

در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر خدمات مشاوره رایگان برای بستری ترک اعتیاد بر شناسایی مناسب‌ترین روش درمان برای فرد تمرکز دارد. ما معتقدیم بهترین روش درمان، برنامه‌ای را شامل می‌شود که علاوه بر ترک اعتیاد به صورت جسمانی، به درمان مشکلات روان‌شناختی بیمار نیز می‌پردازد.

 

مشاوران ترک اعتیاد کلینیک روزمهر با بررسی دلایل روان‌شناختی وابستگی به مواد اعتیادآور در بیمار، بررسی سابقه ابتلا به سوء مصرف مواد در خانواده و اختلالات احتمالی شخصیتی افراد، به طور کاملا تخصصی برنامه درمانی منحصر به فرد هر بیمار را مشخص کرده و بیمار می‌تواند برای بستری و سم‌زدایی تدریجی اقدام کند.

روش‌های ترک اعتیاد در کلینیک روزمهر چه مواردی را شامل می‌شود؟

 • ترک اعتیاد تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد با جدیدترین و به‌روزترین روش‌های درمانی
 • درمان بیماری‌های روانپزشکی مرتبط با اعتیاد از طریق روش‌های نوین درمان مانند شوک درمانی (ECT)
 •  ترک اعتیاد با تجهیزات جدید پزشکی مانند RTMS، بیوفیدبک، EEG و غیره
 • ترک اعتیاد با روش سم‌زدایی تدریجی و فوق سریع (UROD)
 • ترک اعتیاد بصورت بستری (طول دوره درمان به نوع مواد مخدر یا محرک، الکل و روانگردان، مقدار و مدت زمان مصرف بستگی دارد)
 • استفاده از داروهای ضدمخدر پس از بهبودی با داروهای تایید شده‌ای مانند ایمپلنت نالتروکسان

در تمامی روش‌های درمان وابستگی به مواد اعتیادآور، درد و عوارض ناشی از ترک این مواد در بیمار تحت نظر روانپزشک و پزشک متخصص ترک اعتیاد حاضر در کلینیک کنترل می‌شود.

در چنین شرایطی درمان سوء مصرف مواد اعتیادآور برای مصرف‌کننده چالش برانگیز و دشوار خواهد بود. تصمیم ناگهانی برای عدم مصرف مواد اعتیادآور و استفاده از روش‌های خودسرانه و غیر استاندارد مانند درمان اعتیاد در خانه، عوارض خطرناک جسمانی و روان‌شناختیبه دنبال دارد. به همین دلیل در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر، خدمات درمان وابستگی به مواد اعتیادآور تحت نظارت روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و کادر پزشکی مجرب به صورت شبانه‌روزی به بیماران خانم و آقا ارائه می‌گردد. به علاوه امکانات رفاهی و هتلینگ در محیطی توام با امنیت و آرامش برای مراجعین عزیز فراهم شده است.

 

بهترین روش ترک اعتیاد چه روشی است؟

عکس 2

با توجه به این واقعیت که انسان‌ها دارای ویژگی‌ها و شرایط متفاوتی هستند، روش‌های درمان متفاوتی نیز مطابق با شرایط جسمانی و روان‌شناختی هر فرد، نوع ماده مصرفی و میزان و مدت مصرف و بسیاری موارد مهم دیگر وجود دارد. در واقع بهترین روش ترک اعتیاد برای هر فرد همان روشی است که پزشک متخصص ترک اعتیاد با توجه به شرایط هر بیمار برای او تشخیص می‌دهد.

 

چه عواملی در موفقیت فرایند ترک اعتیاد موثرند؟

تجربیات ما در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر نشان می‌دهد که درمان موفق اعتیاد و پرهیز از مصرف مجدد، چند عامل مهم تاثیرگذار هستند که عبارتند از:

 • گذراندن مدت زمان کافی توسط شخص بیمار برای درمان ضروری است.
 • لازم است بیماران و خانواده‌هایشان به این نکته توجه کنند که درمان سوء‌مصرف مواد اعتیادآور تنها تحت نظارت پزشک و روانپزشک ترک اعتیاد امکان‌پذیر خواهد بود.
 • یک برنامه مناسب و جامع درمان وابستگی به مواد اعتیادآور، نه تنها به سم‌زدایی جسمانی توجه دارد، بلکه شرکت بیماران در جلسات روان‌درمانی پس از ترخیص را نیز در دستور کار قرار می‌دهد.
 • لازم است برنامه ترک اعتیاد بیماران در فرایند درمان به صورت منظم با توجه به تغییرات فرد در این مدت مورد ارزیابی و اصلاح قرار گیرد تا پاسخ‌گویی نیازهای متغیر فرد باشد.
 • روش ایمپلنت نالتروکسان نقش مهمی در موفقیت فرایند ترک و جلوگیری از وسوسه و بازگشت بیمار به مصرف مجدد ایفا می‌کند.

برای اطلاع از جزئیات و روش‌های درمان وابستگی به مواد اعتیادآور در کلینیک روزمهر با شماره  88069445- 021 با ما تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x