واتس آپ کلینیک

خدمات سم‌زدایی به صورت فوق سریع و تدریجی

خدمات سم‌زدایی بدن از مواد اعتیادآور در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر شامل حذف مواد مخدر، محرک، الکل و روان‌گردان از بدن بیمار تحت نظارت پزشک متخصص ترک اعتیاد و هم‌چنین کنترل عوارض ترک توسط تیم درمانی است. فرایند سم‌زدایی اولین مرحله در ترک مواد مخدر و یا الکل می‌باشد و طی آن تمامی سیستم بدن بیمار از مواد اعتیادآور پاکسازی می‌شود.

 

چرا سم زدایی مواد ضروری است؟

استفاده مستمر از مواد اعتیادآور، موجب وابستگی بدن برای زندگی و عملکرد به این مواد می‌شود. ترک ناگهانی و غیر استاندارد این مواد منجر به بروز عوارض و علائم ترک می‌شود که در برخی موارد عواقب جبران‌ناپذیری برای سلامت بیمار دارد.

برنامه جامع و مناسب سم‌زدایی مواد از بدن با مزایای زیر همراه است:

  • کاهش عوارض جسمانی و روان‌شناختی ناشی از ترک مواد اعتیادآور
  • حفظ سلامت بیمار در زمان بروز مشکلات پزشکی ناگهانی
  • کنترل درد و خماری ناشی از ترک مواد اعتیادآور

در صورت موفقیت فرایند سم‌زدایی، خطر عود مجدد یا وسوسه بازگشت به مصرف کاهش می‌یابد و در واقع بیمار از یکی از دشوارترین مراحل درمان وابستگی به مواد اعتیادآور عبور می‌کند.

 

خدمات سم‌زدایی در کلینیک روزمهر چگونه ارائه می‌شود؟

در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر به منظور انجام فرایند سم‌زدایی و پاکسازی بدن از مواد اعتیادآور، داروهای ضدمخدر توسط روانپزشک متخصص ترک اعتیاد با توجه به نوع مواد مصرفی بیمار، میزان و مدت مصرف تجویز می‌شود. این داروها به مرور کاهش داده می‌شود تا زمانی که وابستگی فیزیکی بیمار به مواد اعتیادآور به طور کامل از بین برود و در اصطلاح این سموم از بدن خارج شوند.

 

خدمات سم‌زدایی در کلینیک روزمهر شامل چه مراحلی است؟

بیماران برای دریافت خدمات سم‌زدایی در کلینیک روزمهر، حداقل باید یک روز پیش از شروع فرایند درمان به کلینیک مراجعه کرده و توسط پزشک متخصص تحت مشاوره و ارزیابی در زمینه مواد اعتیادآور (نوع مواد، مدت زمان، دوز و نحوه مصرف)، شرایط جسمانی و روان‌شناختی، و غیره قرار بگیرند. فرایند سم‌زدایی در این مرکز تحت نظارت پزشک متخصص درمان اعتیاد به صورت بستری و در سه مرحله صورت می‌گیرد.

به علاوه در کلینیک روزمهر امکانات رفاهی و هتلینگ برای بیماران خانم و آقا به صورت خصوصی و عمومی با توجه به ترجیح مراجعان، ارائه می‌شوند. در این مرکز از روش‌های روان‌درمانی نیز برای شناسایی دلایل وابستگی افراد به مواد اعتیادآور و درمان این مشکلات ریشه‌ای استفاده می‌شود تا از لغزش بیماران و بازگشت به مصرف مجدد جلوگیری شود.

در مرحله اول، روانشناسان حاضر در کلینیک روزمهر برای انتخاب مناسب‌ترین برنامه سم‌زدایی برای بیماران به جمع‌آوری و بررسی اطلاعات شامل نتایج آزمایش خون، معاینه مشکلات جسمانی و روان‌شناختی، وضعیت پزشکی و سلامت، اختلالات و عوارض حاصل از مصرف مواد اعتیادآور در بدن و … اقدام می‌کنند.

مرحله دوم شامل آشنایی بیمار درباره‌ی مواردی است که باید در دوره درمان با آن‌ها مواجه شود، هم‌چنین  تجویز داروهای ضدمخدر به منظور تسکین علائم ترک، تعیین برنامه تغذیه مناسب و …، آگاه‌سازی خانواده بیمار در مورد نکاتی که باید در نظر گرفته و رعایت کنند، در این مرحله انجام می‌گردد.

در مرحله سوم که ورود به مرحله درمان اعتیاد است،  بیمار برای ورود به درمان آماده شده و توسط مشاوران کلینیک در مورد رعایت برنامه‌های درمان وابستگی و مراقبت‌های پس از آن تشویق می‌شوند.

البته سم‌زدایی به معنی پایان درمان نبوده و طی کردن این مرحله برای درمان قطعی و بدون بازگشت کافی نیست. به همین دلیل در کلینیک روزمهر پس از تکمیل مراحل خدمات سم‌زدایی مواد از بدن، بیماران تحت نظارت روانپزشک و روانشناس وارد سایر برنامه‌های درمان خواهند شد.

 

خدمات سم‌زدایی سریع و تدریجی در کلینیک روزمهر چه تفاوتی دارند؟

خدمات سم‌زدایی در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر به دو روش فوق سریع و تدریجی انجام می‌شود. انتخاب روش مناسب برای بیمار از بین این دو روش به شرایط جسمانی بدن فرد، وضعیت روان‌شناختی، نوع ماده مصرفی، دوز و مدت زمان مصرف، و غیره بستگی دارد که توسط پزشک متخصص ترک اعتیاد تعیین می‌شود. البته معمولا پزشکان کلینیک روزمهر روش سم‌زدایی تدریجی را به سم‌زدایی فوق سریع و ناگهانی ترجیح می‌دهند و آن را در درمان موفق اعتیاد موثرتر می‌دانند.

 

خدمات سم‌زدایی تدریجی در کلینیک روزمهر چگونه ارائه می‌شود؟

در این روش به صورت تدریجی ولی در همان روز اول، مصرف مواد اعتیادآور برای بیمار تحت نظارت پزشک و روانپزشک متخصص ترک اعتیاد قطع می‌شود. در طول اجرای روش سم‌زدایی تدریجی، معمولا فرد نیاز به بازه زمانی بین 12 روز تا 2 هفته بستری دارد. البته این مدت می‌تواند با توجه شرایط خاص هر بیمار (به مخصوصا شرایط جسمانی و نوع و میزان مصرف) کاهش و یا افزایش داشته باشد. در طول دوره بستری نیز با توجه به شرایط بیمار درمان‌های دارویی به منظور کاهش و تسکین علائم و عوارض ناشی از ترک برای او صورت می‌گیرد. در واقع، ضرورت دارد کل فرایند سم‌زدایی و دارودرمانی تحت نظارت پزشکان انجام گیرد.

 

خدمات سم‌زدایی فوق سریع در کلینیک روزمهر چگونه ارائه می‌شود؟

خدمات درمان وابستگی به مواد اعتیادآور به روش سم‌زدایی فوق سریع در کلینیک روزمهر صرفا برای بیمارانی که دوز مصرفی کمی داشته و مدت زمان کوتاهی دچار سوء مصرف مواد اعتیادآور بوده‌اند، ارائه می‌شود. در این روش که با فرو رفتن بیمار به خواب عمیق همراه است، فرد مجبور به تحمل علائم ترک و خماری مانند درد و ناراحتی‌ها نخواهد بود و در واقع مواد مخدر آسان‌تر از بدن مصرف‌کننده خارج می‌شود. دوره زمانی سم‌زدایی فوق سریع بین سه تا چهار روز است. بنابراین، به دلیل مواجهه ناگهانی بیمار با تشدید علائم ناشی از ترک یکباره مواد اعتیاد آور، در استفاده از آن برای افراد برخی افراد محدودیت‌هایی وجود دارد. به عنوان مثال این روش برای بیماران دارای عارضه‌های قلبی و گوارشی و حتی بیماران مبتلا به دیابت قابل استفاده نیست. به علاوه، این روش به هیچ وجه برای افراد وابسته به دوز مصرف زیاد و یا بیمارانی که مدت زمان زیادی از سوء مصرف آنان می‌گذرد هم، روش مناسب و موثری نخواهد بود.

در کلینیک روزمهر برای هر دو روش سم‌زدایی، پس از پیاده‌سازی کامل سم‌زدایی مواد از بدن بیماران، عموما از داروی نالتروکسان استفاده می‌شود. این دارو با کاهش علائم محرومیت ناشی از عدم مصرف مواد در درمان قطعی اختلال سوء مصرف مواد اعتیادآور در بیماران نقش موثری دارد. به علاوه کاشت یا ایمپلنت این دارو توسط جراح در بدن بیماران، موجب بی‌نیازی از مصرف خوراکی روزانه آن می‌گردد.

آیا انجام سم‌زدایی بیمار از مواد اعتیادآور در منزل امکان‌پذیر است؟

سم‌زدایی مواد از بدن به صورت ناگهانی و بدون نظارت پزشک متخصص می‌تواند عواقب جدی و خطرناکی برای بیمار به دنبال داشته باشد. برای مثال با کاهش دوز مصرف انواع مواد اعتیادآور در مرحله سم‌زدایی، فرد دچار عوارض کوتاه مدت و بلندمدت ناشی از ترک و خماری می‌شود. سایر خطرات ناشی از ترک غیر اصولی مواد اعتیادآور عبارتند از:

  • تجربه درمان اعتیاد و سم‌زدایی همراه با درد، عوارض جسمانی و روان‌شناختی بدون این‌که ضرورت داشته باشد.
  •  افزایش احتمال عود و مصرف مجدد مواد

به همین دلیل به شدت توصیه می‌شود که برای ترک کلیه مواد اعتیادآور مخصوصا الکل، مواد مخدر یا بنزودیازپین‌ها ضمن مراجعه به کلینیک‌های تخصصی و معتبر ترک اعتیاد از تخصص پزشکان، روانپزشکان و روانشناسان مجرب این مراکز برای رسیدن به درمان موفق استفاده کنید. هم‌چنین به این نکته توجه داشته باشید که در برخی از کلینیک‌ها و مراکز ترک اعتیاد غیرمجاز برای درمان اعتیاد از مواد شبه مخدر مانند متادون، ب2 و غیره استفاده می‌شود. در صورتی که متاسفانه استفاده از چنین روش‌های غیر اصولی تنها نوع ماده‌ای که فرد به آن وابسته است را تغییر می‌دهد. بنابراین لازم است برای قدم برداشتن در مسیر درست درمان مواد اعتیادآور، به یک کلینیک معتبر مراجعه کنید. کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر با ارائه روش‌های ایمن سم‌زدایی و ارائه خدمات مشاوره، روانپزشکی و هم‌چنین روان‌درمانی اعتیاد یکی از گزینه‌های مناسب برای حرکت در مسیر بهبودی خواهد بود. این کلینیک دارای مجوز وزارت بهداشت و درمان کشور بوده و به صورت شبانه‌روزی، به پذیرش و بستری بیماران خانم و آقا اقدام می‌کند. لازم به ذکر است که در این کلینیک از هیچ‌گونه ماده شبه مخدر در فرایند درمان استفاده نشده و بیماران به صورت مستمر توسط روانشناس و روانپزشک ترک اعتیاد مورد مشاوره قرار می‌گیرند. برای مشاوره رایگان در مورد شرایط و مدت زمان استفاده از درمان سم‌زدایی تدریجی و سریع در کلینیک روزمهر با شماره 88069445  – 021 با ما تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x