واتس آپ کلینیک

خدمات روانشناسی ترک اعتیاد

در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر، بیماران به صورت مستمر و مجزا توسط روانشناس حاضر در بخش بستری بیماران ویزیت می‌شوند و هر گونه تغییر روان‌شناختی و یا بهبودی در روند درمان بیمار ثبت و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در فرایند ارزیابی و درمان از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از رایج‌ترین و شناخته شده‌ترین آن‌ها رفتاردرمانی شناختی (CBT) است. بیماران به کمک این روش درمان می‌توانند نسبت به افکار، احساسات و الگوهای رفتاری‌ اشتباهشان آگاهی پیدا کرده و برای غلبه بر اعتیاد از آن استفاده کنند.

 

روانشناسی ترک اعتیاد چیست؟

شخصیت، مجموعه‌‌ای از الگوهای رفتاری و شناختی خاص و نسبتاً پایدار در افراد است که موجب پیش‌بینی رفتار آنان می‌شود. به همین دلیل روانشناسان همواره به منظور شناخت و طبقه‌بندی افراد، ویژگی‌ها و بیماری‌ها، به دنبال شناسایی این الگوها بوده‌اند تا با کمک آن‌ها قادر به پیش‌بینی رفتار افراد در موقعیت‌های مختلف باشند.

اما شناسایی شخصیت افراد وابسته به مواد اعتیادآور مبحث پیچیده‌تری است. چون این احتمال وجود دارد که برخی ویژگی‌های ایجاد شده در فرد به دلیل عوارض حاصل از مصرف مواد اعتیادآور مانند مخدر، محرک، الکل و روان‌گردان باشد.

 

بیماران مبتلا به سوء مصرف مواد اعتیادآور چه ویژگی‌هایی دارند؟

آگاهی در مورد ویژگی‌های رفتاری و شناختی افراد دارای وابستگی به مواد اعتیادآور برای شناسایی و کمک به این افراد به منظور اقدام به موقع برای درمان اهمیت بسیاری دارد. حتی خود بیمار نیز برای کمک به موقع به خودش، باید بتواند رفتارهای ناشی از مصرف مواد را از سایر رفتارها تشخیص دهد.

به طور کلی ویژگی‌های شاخص افراد وابسته به مواد اعتیادآور شامل موارد زیر است.

  • عزت نفس پایین
  • سیستم روانی لذت محور
  • عدم تعهد و مسئولیت‌پذیری
  • اختلالات هیجانی
  • درماندگی

البته شدت و ضعف این ویژگی‌ها در هر فرد متفاوت است و با شدت وابستگی و مدت زمان سوء مصرف ارتباط مستقیم دارد.

 

خدمات روانشناسی و مشاوره ترک اعتیاد چیست؟

خدمات مشاوره و روانشناسی ترک اعتیاد در واقع ارائه خدمات در حوزه روانشناسی به بیماران مبتلا به سوء مصرف مواد است. روانشناس در جلسات مشاوره، به دغدغه‌های عاطفی، اجتماعی، شغلی و غیره در بیمار می‌پردازد و به او کمک می‌کند تا احساسات و هیجانات خود را بهبود بخشد و در بحران‌ها آن‌ها را مدیریت کند. روانشناسان هم‌چنین در ارائه خدمات روانشناسی به ارزیابی، تشخیص و درمان علائم روان‌شناختی می‌پردازند.

به طور کلی در روانشناسی اعتیاد به شناسایی و ریشه‌یابی دلایل ابتلای افراد به سوء مصرف مواد اعتیادآور توجه می‌شود. چون درمان وابستگی جسمانی به این مواد کافی نیست. ممکن است یک بیمار دوره درمان را با موفقیت سپری کرده و از نظر فیزیکی کاملا مستقل از مواد باشد، اما اگر از نظر روان‌شناختی درمان نشده باشد، خطر عود بیماری و مصرف مجدد مواد وجود دارد. در واقع، بیماران باید بتوانند با کمک خدمات روانشناسی، وسوسه‌ها و رفتارهای اعتیادآور خود را با رفتارهای مثبت و سازنده، جایگزین کنند.

در ادامه به مهم‌ترین خدمات روانشناسی ترک اعتیاد که در کلینیک روزمهر توسط متخصصان روان‌درمانی به بیماران ارائه می‌شود، اشاره می‌کنیم.

 

خدمات روانشناسی ترک اعتیاد در کلینیک روزمهر چه مواردی را شامل می‌شود؟

خدمات مشاوره و روانشناسی درمان وابستگی به مواد اعتیادآور در این کلینیک شامل تشخیص، ارزیابی، درمان و حمایت از بیماران دارای سوء مصرف مواد و هم‌چنین بیماران دارای اختلالات روان‌شناختی می‌باشد. نتیجه تجربیات ما در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر نشان می‌دهد که درمان وابستگی به مواد اعتیادآور و بیماری‌های روان‌شناختی بر پایه اصول روانشناسی بسیار موثر می‌باشد و در بهبودی موفق بیمار و جلوگیری از بازگشت به مصرف مجدد او نقش مهمی دارد. خدمات روانشناسی کلینیک روزمهر شامل جلسات روان‌درمانی، گروه درمانی اعتیاد، مشاوره و روان‌درمانی فردی، تست روانشناختی، بیوفیدبک،  RTMS، درمان شناختی رفتاری (CBT)، خانواده درمانی، زوج درمانی، سکس تراپی یا درمان اختلالات جنسی بر اثر سوء مصرف مواد مخدر، درمان افسردگی، استرس، وسواس فکری عملی، پنیک و تقویت عزت نفس است. در ادامه با تفصیل بیش‌تری در مورد مهم‌ترین خدمات روانشناسان کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر صحبت خواهیم کرد.

  1. خدمات روان‌درمانی

این خدمات برای بیماران دارای اضطراب، افسردگی، PTSD، اختلالات شخصیتی، اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی و … به صورت فردی و گروهی تحت نظارت روانشناس متخصص ارائه می‌گردد.

  1. خانواده درمانی

افرادی که تحت درمان وابستگی به مواد اعتیادآور یا درمان اختلالات روان‌شناختی هستند، برای موفقیت فرایند درمانشان نیاز به حمایت خانواده‌ها دارند. به علاوه لازم است تا خانواده این بیماران مهارت‌های لازم جهت برخورد صحیح با آنان را آموزش ببینند تا در ترک موفق درمان سوء مصرف مواد اعتیادآور به عزیزانشان کمک کنند. به همین دلیل برگزاری جلسات مشاوره برای خانواده‌ها ضروری است.

  1. زوج درمانی

داشتن یک رابطه پایدار و سازنده با شریک زندگی، برای سلامتی و شادی در زندگی بسیار مهم است. بنابراین نوع رابطه‌ی بیمار با همسر و وجود فضای امن و آرام در منزل در تسریع روند درمان افراد دارای اختلالات روان‌شناختی و اختلالات سوء مصرف مواد اعتیادآور تاثیر بسیاری دارد.

  1. مدیریت استرس

استرس یکی از رایج‌ترین موانع افراد در داشتن زندگی باکیفیت و سالم است. در واقع بسیاری از بیماران دارای وابستگی به مصرف مواد اعتیادآور به دلیل استرس‌ها و مشکلات زندگی به این مواد مخصوصا داروهای آرام‌‌بخش پناه می‌آورند و پس از قطع مصرف نیز دوباره با این همین عوارض درگیر خواهند شد. بنابراین آموزش تکنیک‌های مدیریت و کنترل استرس در روند درمان بدون بازگشت این بیماران اهمیت بسیاری دارد.

روانشناسان متخصص کلینیک روزمهر، در صورت لزوم بدون مداخلات درمانی و تجویز داروهای روانپزشکی با کاربرد روش‌های مختلف مانند مهارت‌های آرام‌سازی و روان‌درمانی، به مدیریت استرس در بیماران کمک کنند.

  1. تست روان‌شناختی

یکی از روش‌های مورد استفاده در کلینیک روزمهر برای ارزیابی و تشخیص نوع بیماری مراجعان، تست روان‌شناختی است. روانشناسان ترک اعتیاد در این کلینیک تخصص و تجربه بالایی در تشخیص و تفسیر آزمون‌های روان‌شناختی برای طیف وسیعی از اختلالات دارند. به طور کلی تمام بیماری‌های روان‌شناختی در این مرکز قابل تشخیص و درمان است و بیماران می‌توانند دوره درمان خود را با مجهزترین خدمات بستری، هتلینگ و جدیدترین روش‌های درمانی با موفقیت به نتیجه برسانند.

برای اطلاع از خدمات روان‌درمانی و روانشناسی کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر با شماره 88069445  – 021 با ما تماس بگیرید، مشاوران ما آماده پاسخ به هر گونه پرسش در مورد شرایط خاص شما یا عزیزانتان هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x