واتس آپ کلینیک

بهترین مرکز ترک متادون چه ویژگی‌هایی دارد؟

امروزه در برخی از مراکز ترک اعتیاد غیر مجاز، از متادون به عنوان یک داروی جایگزین برای درمان اعتیاد به مواد مخدر مانند هروئین و مورفین استفاده می‌شود. مخصوصا کمپ‌هایی که از روش‌های غیراصولی برای ترک اعتیاد استفاده می‌کنند، متادون را به صورت روزانه و دوزهای مشخص در اختیار افراد قرار می‌دهند. برخی افراد این تصور اشتباه را دارند که متادون برای بیماران دارای وابستگی به مواد مخدر امکان درمان سوء مصرف این مواد را فراهم می‌کند. ولی واقعیت این است که متادون نوع دیگر از شبه مخدرها است که وابستگی فیزیکی و ذهنی شدیدی برای بیمار ایجاد کرده و تنها نوع اعتیاد فرد از مواد دیگر به متادون تغییر پیدا می‌کند. در این مطلب در مورد ویژگی‌های متادون، روش مصرف و تاثیراتی که بر بدن دارد، علائم اعتیاد به آن، روش‌ها و عوارض ترک و مدت زمان لازم برای سم‌زدایی این ماده آشنا خواهیم شد. هم‌چنین ویژگی‌های بهترین مرکز ترک متادون و روش‌های پیدا کردن چنین مرکزی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

متادون چه ویژگی‌هایی دارد؟

ساختار شیمیایی متادون مشابه هروئین و دیگر مواد مخدر است و تاثیر مشابهی هم روی افراد دارد. بیشتر مصرف‌کنندگان متادون دچار وابستگی شدید به آن می‌شوند و لازم است برای ترک به مرکز معتبر ترک متادون مراجعه کنند.

در واقع متادون یک داروی مخدر است که ممکن است توسط پزشکان برای کاهش دردهای شدید ناشی از آسیب‌دیدگی، جراحی یا بیماری طولانی مدت برای بیماران تجویز شود. این دارو در قالب قرص یا شربت وجود دارد. مصرف متادون هم مانند تمامی مواد مخدر، حتی در دوزهای پایین منجر به ایجاد وابستگی فیزیکی و روان‌شناختی شدیدی برای مصرف‌کننده می‌گردد.

 

متادون چگونه مصرف می‌شود و چه تاثیری بر بدن دارد؟

متادون به شکل قرص و شربت وجود دارد و به صورت خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده شبه مخدر با کاهش ضربان قلب و افزایش دمای بدن، موجب احساس گرما و آرامش در افراد می‌شود. در مواقع تاثیر این ماده، مشابه تجربه مصرف بیش از حد الکل- البته با درجه‌ای بیشتر- است.

 

 

چگونه افراد وابسته به متادون را تشخیص دهیم؟

علائم و نشانه‌های سوء مصرف متادون شامل موارد زیر است:

 • مشکل تکلم
 • تهوع
 • کاهش تمرکز و حافظه
 • تنفس نامنظم

 

ترک متادون در بهترین مرکز ترک متادون با چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

افرادی که دچار وابستگی به قرص یا شربت متادون هستند، می‌توانند به یکی از بهترین مراکز ترک متادون مراجعه کرده و از خدمات مشاوره ترک اعتیاد در این کلینیک‌ها استفاده کنند. دریافت مشاوره اولیه ترک متادون اولین گام در مسیر درمان وابستگی به این ماده اعتیادآور است.

 

در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر ابتدا روانشناس در جلسه مشاوره به بررسی شرح حال و مشکلات روان‌شناختی احتمالی بیمار پرداخته و سپس با توجه به نتایج جلسه مشاوره و نتیجه آزمایش تست اعتیاد، برنامه مناسب برای درمان فرد توسط روانپزشک و پزشک متخصص ترک اعتیاد تعیین می‌شود. در گام بعدی فرد برای بستری و انجام درمان سم‌زدایی تدریجی آماده می‌گردد.

 

در برخی مراکز ترک اعتیاد بدون مجوز، از روش‌های درمانی نامناسبی استفاده می‌شود. برای مثال بیمار را وابسته به متادون نگه داشته و تنها به کاهش دوز مصرفی اقدام می‌کنند. ولی همان‌گونه که در مقالبه بهترین روش ترک متادون نیز اشاره شد، متخصصان ترک اعتیاد در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر بر درمان بستری با روش سم‌زدایی تدریجی بدن بیمار از مواد اعتیادآور تاکید دارند. به دلیل این‌که روش سم‌زدایی به صورت تدریجی در کنترل و درمان علائم ترک اعتیاد در طول دوره بستری تاثیر بسیاری دارد. هم‌چنین، برنامه‌های درمان رفتاری شناختی CBT  و روان‌درمانی اعتیاد نیز توسط روانپزشکان مرکز به بیماران ارائه می‌شود. در واقع پس از دوره بستری نیز لازم است فرد برای تکمیل فرایند روان‌درمانی توسط روانشناس و ویزیت شدن توسط روانپزشک به صورت منظم به کلینیک مراجعه نماید. این اقدامات به بیماران کمک می‌کند تا با لغزش و وسوسه‌ی بازگشت به مصرف مجدد مبارزه کنند.

 

روش ایمپلنت نالتروکسان چه تاثیری در ترک اعتیاد به متادون دارد؟

در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر پس از انجام موفق فرایند سم‌زدایی و بهبودی بیمار از داروی نالتروکسان به منظور کاهش وسوسه‌ی فرد برای بازگشت و مصرف مجدد استفاده می‌شود. در واقع این دارو با کاهش احساس سرخوشی و لذت ناشی از مصرف مواد اعتیادآور مانند متادون، نقش مهمی در عدم مصرف چنین موادی پس از ترک دارد. هم‌چنین در کلینیک روزمهر خدمات ایمپلنت نالتروکسان توسط جراح برای بیماران ارائه می‌گردد که فرد را از مصرف روزانه خوراکی این دارو بی‌نیاز می‌کند. به طور کلی استفاده از روش ایمپلنت نالتروکسان در درمان موفق و بدون بازگشت بیماران وابسته به انواع مواد مخدر، محرک، الکل و روان‌گردان تاثیر بسیاری دارد.

 

 

برای سم‌زدایی متادون چقدر زمان لازم است؟

مدت زمان سم‌زدایی و پاکسازی بدن بیماران از متادون به شرایط جسمانی، روان‌شناختی، نوع مصرف، دوز و مدت زمان مصرف بیمار بستگی دارد. به علاوه درمان مناسب از بین روش‌های سم‌زدایی تدریجی و فوق سریع برای بیمار که توسط پزشک متخصص تشخیص داده می‌شود نیز در طول مدت سم‌زدایی نقش دارد. روش سم‌زدایی تدریجی معمولا بین 12 تا 14 روز به طول می‌انجامد ولی روش سم‌زدایی فوق سریع بین 3 تا 4 روز زمان نیاز دارد.

در طول مدت بستری، بیماران به صورت شبانه‌روزی تحت نظارت کادر درمانی هستند و روزانه توسط روانپزشکان کلینیک ویزیت می‌شوند تا با توجه به سیر بهبودی و شرح حالی که از بیمار توسط روانشناس ثبت شده، داروهایشان در صورت صلاحدید روانپزشک تغییر ‌کند. بیمارانی که بخواهند در زمان ترک اعتیاد مواد اعتیادآور مانند متادون مراحل ترک را در منزل و بدون نظارت پزشک متخصص ترک اعتیاد سپری کنند، با عوارض درد و خماری غیر قابل کنترل مواجه می‌شوند. به همین دلیل ترک متادون در منزل و با روش‌های خودسرانه بسیار دشوار و آزاردهنده است.

 

ترک متادون چه عوارضی دارد؟

از عوارض شایع ترک متادون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرگیجه و گیجی
 • غش
 • تهوع، اسهال و استفراغ
 • تعریق زیاد
 •  ضعف عضلانی و درد مفاصل
 • مشکلات تنفسی
 • یبوست
 • مشکلات خواب
 •  قاعدگی نامنظم در زنان
 • افسردگی و اختلال حافظه
 • اضظراب و بی‌قراری

البته با توجه به طول مدت اعتیاد شخص و دوز مصرفی قرص یا شربت متادون، ممکن است برخی افراد علائم جدی‌تری را هم در این دوره تجربه کنند. در صورتی که بیمار دوره بستری و سم‌زدایی را در بهترین مراکز ترک متادون و تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد سپری کند، عوارض کوتاه مدت و بلندمدت ترک متادون او به دلیل مراقبت‌های پزشکی و درمانی شبانه‌روزی کنترل می‌شود. در واقع روش و متدهای مورد استفاده در مرکز ترک متادون نقش مهمی در کاهش این عوارض دارد. بنابراین توجه کنید که برای درمان وابستگی به این ماده اعتیادآور، به بهترین مرکز ترک متادون مراجعه کنید.

بهترین مرکز ترک متادون چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • دارای مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد تا بیماران نسبت به اعتبار آن اطمینان حاصل کنند.
 • از کادر درمانی متخصص و مجرب برخوردار باشد تا در صورت بروز مشکلات اورژانسی در طول دوره‌ی بستری بیمار، سلامت او را حفظ نماید.
 • از روش‌های درمانی تایید شده و به روز استفاده و از روش‌های غیر استاندارد پرهیز کنند.
 • از تجهیزات و امکانات مدرن و بیمارستانی برخوردار باشد تا بتواند سلامت بیمار را در طول دوره بستری تضمین کند.
 • قابلیت ارائه خدمات رفاهی و هتلینگ در سطح بالا را به منظور فراهم آوردن محیطی راحت و آرام برای بیماران داشته باشد.
 • خدمات بستری شبانه‌روزی به بیماران خانم و آقا به صورت تفکیک شده ارائه شود.
 • خدمات روان‌درمانی و ویزیت منظم روانپزشک به منظور کاهش احتمال بازگشت و مصرف مجدد در دستور کار کلینیک قرار داشته باشد.

 

سخن نهایی

با وجودی که متادون بیشتر در محیط پزشکی و درمانی وجود دارد. ولی متاسفانه افراد ممکن است در صورت مصرف خارج از دوز تجویزی توسط پزشک به راحتی و بدون داشتن سابقه اعتیاد به مواد دیگری، دچار سوء مصرف متادون شوند. به علاوه، قرص یا شربت متادون مانند بسیاری دیگر از مواد اعتیادآور به صورت گسترده‌ای در سطح جامعه وجود دارد و در دسترس افرادی است که به دنبال استفاده از آن برای اهداف تفریحی هستند. یکی از دلایل روی آوردن به متادون این است که بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند متادون در مقایسه با هروئین ایمن‌تر است. ولی در واقع، بیش از 50 درصد افراد وابسته به متادون دچار سوء مصرف به یک ماده اعتیادآور دیگر نیز هستند. بنابراین لازم است افراد وابسته به متادون هرچه سریع‌تر به بهترین مرکز ترک متادون که دارای مجوز درمان و بستری ترک متادون باشد مراجعه کنند و از خدمات ترک اعتیاد این مراکز بهره‌مند گردند. برای انتخاب بهترین مرکز ترک اعتیاد به متادون، جستجو در اینترنت، بررسی مجوز و کادر درمانی، مراجعه مستقیم به این کلینیک‌ها و بررسی شرایط آن‌ها از نزدیک، و پرس و جو از افرادی که قبلا از خدمات این مراکز استفاده کرده‌اند می‌تواند کمک کننده باشد. شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از روش‌های ترک متادون، عوارض و مدت ترک اعتیاد با شماره‌ 880694450- 021 با ما تماس بگیرید. مشاوران ما در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر آماده پاسخ به پرسش‌های شما در مورد شرایط خاص خودتان یا نزدیکانتان هستند. 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x