واتس آپ کلینیک

بهترین مرکز ترک الکل از چه روش سم‌زدایی استفاده می‌کند؟

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که الکل دارای خاصیت اعتیادآوری نیست. به همین دلیل از این ماده به عنوان یک نوشیدنی برای تفریح و احساس لذت و سرخوشی استفاده می‌کنند. ولی این احتمال وجود دارد که در بلندمدت درگیر اعتیاد به ماده‌ای شوند که اعتیادآوری آن کم‌تر از سایر مواد نیست. معمولا چنین افرادی پس از درگیری با عوارض مصرف بلندمدت این ماده روان‌گردان مانند عوارض و مشکلات مغزی و روان‌شناختی، ناگزیرند برای درمان اعتیاد به الکل به بهترین مرکز ترک الکل مراجعه کنند.

 

مصرف الکل در چه صورتی اعتیاد محسوب می‌شود؟

الکل ماده‌ای روانگردان است که عملکرد سیستم عصبی افراد را تا حدودی دچار تغییر می‌کند. در واقع هوشیاری فرد پس از مصرف الکل کاهش می‌یابد و دچار کندی در فعالیت ذهنی و بدنی می‌شود. غلظت این ماده در انواع نوشیدنی‌های الکلی تفاوت دارد و به همین دلیل هر کدام تأثیرگذاری متفاوتی روی اشخاص دارند. به طور کلی زمانی فرد دچار وابستگی به مصرف الکل می‌شود که پس از مصرف مکرر بدنش نسبت به الکل تحمل پیدا کند. بنابراین برای تجربه لذت‌های گذشته به میزان بیشتری الکل مصرف می‌کند. همین افزایش مداوم در مصرف موجب وابستگی جسمانی و روان‌شناختی به الکل می‌شود.

 

سوء مصرف الکل در فرد چه علائمی دارد؟

بیشتر افراد وابسته به الکل، اعتیاد خود به سوءمصرف این ماده روان‌گردان را انکار می‌کنند. اما آگاهی اطرافیان از نشانه‌های اعتیاد به الکل، تاثیر زیادی بر تشخیص به موقع و اقدام برای درمان بیمار دارد. برخی علائم وابستگی به الکل عبارتند از:

  • اختلال در هماهنگی بدن و مهارت‌های حرکتی
  • تغییرات کلی شخصیت
  • بدخلقی و کاهش خویشتن‌داری
  • مشکلات حافظه و تمرکز
  • احساس گیجی و لکنت زبان

 

مهم‌ترین مراحل ترک وابستگی به الکل کدامند؟

برای ترک الکل مانند هر ماده اعتیادآور دیگری مراحل و گام‌هایی وجود دارد که برای کسب نتیجه مناسب ضروری هستند.

مرحله اول: مصمم باشید

پس از تصمیم برای ترک الکل، همواره در نظر داشته باشید که این مسیر زمان‌بر است و به صبوری نیاز دارد. در طول فرایند درمان وابستگی به الکل ممکن است با دردها و عوارض کوتاه مدت و بلندمدت ترک روبرو شوید. ولی پایداری در تصمیم درستی که برای کسب سلامت جسمانی و روان‌شناختی خود گرفته‌اید در کنار حمایت‌های کادر درمان و خانواده به شما کمک خواهد کرد تا این مسیر را با موفقیت به اتمام برسانید.

مرحله دوم: انتخاب بهترین مرکز ترک الکل

مهم‌ترین مرحله در ترک الکل به عنوان یک ماده محرک و دارای خاصیت اعتیادآوری روان‌شناختی بالا، انتخاب بهترین مرکز ترک الکل پس از بررسی و ارزیابی کلینیک‌های معتبر و در دسترس بیمار و اعضای خانواده می‌باشد. یک کلینیک معتبر ترک اعتیاد دارای مجوزهای لازم برای درمان بستری سوء مصرف مواد مخدر از مراکز ذی‌ربط است، کادر پزشکی حاضر در این مرکز دارای تخصص و تجربه در ترک الکل هستند و از روش‌های مناسب با توجه به شرایط خاص هر بیمار برای درمان استفاده می‌کنند. در چنین مراکزی تجهیزات و امکانات پزشکی و رفاهی به روز و در سطح بالا برای ارائه به صورت شبانه‌روزی به بیماران وجود دارد و هم‌چنین خدمات روان‌درمانی در جلسات منظم به بیمار و خانواده‌هایشان ارائه می‌گردد.

مرحله سوم: انتخاب بهترین روش ترک الکل

در مورد روش‌های درمان وابستگی به الکل در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر به عنوان بهترین مرکز ترک الکل در بخش بعدی توضیحاتی ارائه خواهد شد. ولی نکته‌ای که لازم است بیماران عزیز و خانواده‌هایشان به آن توجه داشته باشند، لزوم اعتماد به پزشکان متخصص ترک اعتیاد، مخصوصا در طول جلسه مشاوره اولیه با روانشناس است، زیرا در این جلسه با توجه به شرح حال و مشاوره با بیمار، روش مناسب درمان و ترک الکل توسط پزشک و روانپزشک متخصص ترک اعتیاد برای بیمار تعیین شده و در قالب یک برنامه درمانی انجام می‌شود. هم‌چنین فراموش نکنید که روش درمان مشخص شده قطعا بهترین و مناسب‌ترین روش برای شخص شما است و نتایج اثربخشی در تحقق ترک قطعی و همیشگی خواهد داشت.

مرحله چهارم: روان‌درمانی و درمان مشکلات روان‌شناختی

یکی از تفاوت‌های میان روش‌های استاندارد و علمی ترک مواد اعتیادآور مانند الکل با روش‌های خودسرانه و ترک ناگهانی، توجه به ارائه خدمات روان‌درمانی مانند گروه درمانی، خانواده درمانی، زوج درمانی و مشاوره فردی در طی فرایند درمان و پس از بهبودی بیمار است. بررسی‌ها ثابت کرده که این موارد مهم‌ترین تاثیر را در جلوگیری از بازگشت فرد به سوء مصرف مواد اعتیادآور خواهد داشت.

مرحله پنجم: ادامه دادن روند درمان پس از بهبودی

همواره این نکته را در نظر داشته باشید که پس از بهبودی نیز تا مدت‌ها امکان لغزش و عود بیماری وجود دارد. بنابراین لازم است برای رسیدن به ترک همیشگی، پس از ترخیص نیز به صورت منظم به روانشناسان و روانپزشکان مرکز ترک اعتیاد خود مراجعه کنید تا ضمن بررسی تغییرات جسمانی و روان‌شناختی در مسیر بهبودی، درمان‌های لازم با توجه به مشکلات احتمالی که ممکن است پس از ترک مصرف و بازگشت به جامعه با آن درگیر شوید به شما ارائه گردند.

 

درمان وابستگی به الکل در بهترین مرکز ترک الکل به چه شیوه‌هایی انجام می‎‌شود؟

تأثیرات الکل در بدن هر فرد، به عوامل زیادی مانند جنسیت، سن، وضعیت جسمانی و روان‌شناختی، میزان تحمل، نحوه سوخت و ساز بدن و غیره بستگی دارد. به همین دلیل مناسب‌ترین روش ترک الکل هم برای هر بیمار با توجه به شرایط اختصاصی، نوع نوشیدنی الکی، میزان و مدت مصرف الکل متفاوت خواهد بود. روش‌های ترک الکل در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر شامل سم‌زدایی تدریجی و فوق سریع است. روش مناسب برای ترک همیشگی الکل توسط پزشک متخصص ترک اعتیاد و پس از انجام معاینات و آزمایش‌های مورد نیاز انتخاب می‌شود.

به طور کلی سم‌زدایی تدریجی بهترین روش ترک اعتیاد به الکل است. به دلیل این‌که الکل در گروه مواد روان‌گردان قرار دارد و علاوه بر قطع مصرف به صورت فیزیکی، لازم است تا به بدن بیمار فرصت داده شود بر وابستگی روان‌شناختی و ذهنی به این ماده غلبه کند. در کلینیک ترک اعتیاد روزمهر فرایند سم‌زدایی تدریجی به صورت بستری و تحت نظارت کادر پزشکی متخصص و مجرب در ترک اعتیاد انجام می‌شود.

روش سم‌زدایی فوق سریع تنها در صورت سلامت کامل جسمانی بیمار و مصرف در دوز بسیار کم و برای مدت کوتاه انجام می‌شود که البته لازم است انجام این روش بر روی بیمار توسط پزشک متخصص ترک اعتیاد و پس از بررسی‌های لازم مورد تایید قرار گیرد.

با توجه به این واقعیت که وابستگی به الکل بیشتر روان‌شناختی است تا جسمانی، پیش از درمان سم‌زدایی و در حین این فرایند، خدمات روان‌درمانی و مشاوره ترک اعتیاد به بیماران ارائه می‌شود. خدمات روان‌درمانی در کلینیک روزمهر شامل گروه درمانی، درمان رفتاری شناختی CBT، خانواده درمانی و مشاوره فردی است تا مشکلات روان‌شناختی منجر به وابستگی به الکل مانند نداشتن اعتماد به نفس، اضطراب، افسردگی و سایر مشکلات احتمالی در بیمار شناسایی و درمان شود.

پس از دوره بستری نیز لازم است فرد به صورت منظم به کلینیک مراجعه کند تا فرایند روان‌درمانی توسط روانشناس ادامه یابد و دوز و نوع داروهای تجویزی در صورت صلاحدید روانپزشک تغییر یابند. در واقع کلیه‌ی مراحل و روش‌های ترک الکل در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر با هدف رسیدن به ترک قطعی و جلوگیری از بازگشت به مصرف و عود بیماری در مراجعین برنامه‌ریزی شده است.

 

در بهترین مرکز ترک الکل از چه داروهایی در فرایند درمان سوء مصرف الکل استفاده می‌شود؟

به منظور فراهم آوردن امکان ترک الکل بدون درد و خماری، معمولا پزشکان متخصص ترک الکل توصیه می‌کنند که بیمار در یک کلینیک ترک الکل دارای مجوز بستری شده و علاوه بر قطع تدریجی مصرف، تحت درمان با داروی ترک الکل نیز قرار گیرد. قطع وابستگی جسمانی به الکل بدون استفاده از درمان دارویی موجب عوارض شدید مانند سردرد، لرزش، تحریک‌پذیری، نداشتن اشتها، تهوع و استفراغ و بی‌خوابی در بیمار می‌شود. ولی با دریافت داروهای ضدمخدر مناسب با شرایط اختصاصی بیمار و حمایت کادر پزشکی مجرب در بهترین مرکز ترک اعتیاد، این علائم تا حد زیادی کنترل و درمان خواهند شد.

 

روش ایمپلنت نالتروکسان چه تاثیری در ترک الکل دارد؟

به دلیل احتمال بالای بازگشت به مصرف الکل پس از ترک، در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر پس از انجام موفق فرایند سم‌زدایی و بهبودی بیمار از داروی نالتروکسان به منظور کاهش وسوسه‌ی فرد برای بازگشت به مصرف و عود بیماری استفاده می‌شود. نالتروکسان با کاهش احساس سرخوشی ناشی از مصرف مواد اعتیادآور مانند الکل، نقش مهمی در پیشگیری از لغزش بیمار پس از ترک دارد. استفاده از روش نوین ایمپلنت نالتروکسان باعث می‌شود دوز مورد نظر دارو وارد بدن شده و نیازی به مصرف خوراکی به صورت مستمر توسط بیمار نیست.

 

ترک الکل چند روز طول می‌کشد؟

مدت زمان لازم برای درمان وابستگی به الکل با توجه به شرایط جسمانی، روان‌شناختی و هم‌چنین نوع نوشیدنی مصرفی، میزان مصرف و مدت زمان مصرف بیمار توسط پزشک و روانپزشک متخصص ترک اعتیاد تشخیص داده می‌شود. ولی به طور کلی برنامه ترک اعتیاد به صورت سم‌زدایی تدریجی معمولا بین 12 تا 14 روز به طول می‌انجامد. در روش سم‌زدایی فوق سریع مدت زمان لازم برای بستری به 3 تا 4 روز کاهش می‌یابد ولی همان‌گونه که گفته شد، در مورد الکل انجام درمان به روش سم‌زدایی تدریجی به دلیل تاثیر بیشتر در رسیدن به ترک قطعی و همیشگی ارجحیت دارد.

 

سخن نهایی

در این مقاله با دلایل اعتیادآوری الکل، علائم اعتیاد به آن، روش‌های ترک، مدت زمان فرایند سم‌زدایی و داروهای مورد استفاده در فرایند درمان وابستگی به این ماده روان‌گردان آشنا شدید. در صورتی که علائم سوء مصرف الکل را در خودتان یا نزدیکانتان مشاهده می‌کنید، لازم است هرچه سریع‌تر به بهترین مرکز ترک الکل در دسترس مراجعه نمایید تا اقدامات لازم برای مشاوره و انتخاب روش درمان مناسب انجام شود. به منظور انتخاب بهترین مرکز ترک الکل، توجه به عواملی مانند کادر پزشکی، روش‌های درمان و رویکردی که نسبت به درمان اعتیاد به عنوان یک بیماری دارند در کنار تجهیزات رفاهی و آرامش و امنیت محیط کلینیک کمک کننده است. ترک الکل مخصوصا در صورت اعتیاد شدید و متوسط، به تنهایی، در منزل و با استفاده از روش‌های خودسرانه امکان‌پذیر نیست و احتمال عوارض آزاردهنده پس از قطع مصرف و بازگشت به مصرف مجدد را برای بیمار به همراه دارد. .برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در مورد روش‌های ترک الکل و روش‌های کاهش عوارض قطع مصرف این ماده روان‌گردان می‌توانید با شماره‌ 880694450- 021 با ما تماس بگیرید. مشاوران ما در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد روزمهر آماده پاسخ به پرسش‌های شما در مورد شرایط اختصاصی وابستگی به مصرف الکل هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x